5 skutecznych sposobów na walkę z trądzikiem

Trądzik

Trądzik przyczyny

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych, z którą przychodzi nam się zmagać od wczesnych lat młodzieńczych do… no właśnie, do kiedy? Mówi się, że problemy z nim związane mijają do 25 roku życia aczkolwiek zdarza się, że walka trwa o wiele dłużej. Żeby lepiej zrozumieć istotę całego problemu musimy wiedzieć, czym tak naprawdę jest trądzik. Jest to bowiem nic innego jak wynik zmian hormonalnych zachodzących w naszym organizmie, których konsekwencją jest nadmierna praca gruczołów łojowych. Głównymi przyczynami jego występowania są:

 • Zbyt duża ilość wydzielanego sebum,
 • Niepoprawny skład sebum,
 • Rogowacenie się ujść mieszków włosowatych,
 • Stres,
 • Zmęczenie,
 • Nieodpowiednia dieta,
 • Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry,
 • Zanieczyszczenia płynące z naszego środowiska,
 • Obecność bakterii,
 • Zmiany hormonalne,
 • Zmiana klimatu,
 • Okres dojrzewania.

Jak można zauważyć powodów jego pojawienia się jest dosyć sporo. Niestety w dodatku trzeba dodać, że trądzik wiele ma imion, a pospolity, czy też młodzieńczy to nieliczne z nich.

 

Rodzaje trądziku

Trądzik młodzieńczy – jest to jeden z najczęstszych rodzajów trądziku z jakim zmaga się prawie 80% ludzi na całym świecie. Pierwsze wykwity pojawiają się bowiem w okresie dojrzewania, kiedy nasze hormony buzują, a natężenie androgenów tj. hormonów płciowych rośnie. Ich nadmierna ilość doprowadza do zwiększonej produkcji łoju. W konsekwencji na naszej skórze pojawiają się zaskórniki i zmiany grudkowo-krostowe. Osoby walczące z jego objawami najczęściej, kiedy poddają się odpowiedniemu leczeniu, a ich hormony w konsekwencji zostają przywrócone do prawidłowej pracy, szybko żegnają się z zaistniałym problemem skórnym.

Trądzik różowaty – osoby zmagające się z tym rodzajem trądziku posiadają nie tylko zmiany skórne w postaci zaskórników, czy też krost, ale na ich skórze występuje również rumień. Jego intensywność zależy od wielu czynników np. stresu, diety, czy też klimatu. W przeciwieństwie do trądziku pospolitego jego miejscem występowania jest tylko twarz. Przyczynami jego pojawienia się mogą być zmiany hormonalne oraz bakteria wywołująca chorobę wrzodową.

Trądzik polekowy – jest to trądzik, z którym najczęściej zmagamy się w chwili przyjmowania lekarstw, których skład działa na nas w sposób negatywny. W celu zlikwidowania takiego trądziku konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą

Trądzik zawodowy – będąc osobą, która ma stały, codzienny kontakt z substancjami szkodliwymi tj. ropa, oleje, pyły itp. jesteśmy narażeni na niszczenie mieszków włosowych. W konsekwencji na naszej skórze mogą pojawić się bolesne i rozległe stany zapalne, a wyleczone pozostawiają blizny.

Trądzik ropowiczy – są to duże torbielowate zmiany ropne, które zajmują często dużą powierzchnię naszej skóry. Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale i na plecach oraz klatce piersiowej. Osoby zmagające się z takimi objawami mogą mocno cierpieć z powodu bólu ponieważ ów zmianom towarzyszy stan zapalny.

5 sposobów na trądzik

Zmagając się z trądzikiem nie masz co liczyć na to, że pojawiając się zniknie w ten sam sposób tj. samodzielnie. Na szczęście istnieje wiele sposób, które pomogą Ci w jego zahamowaniu oraz niwelowaniu występujących zmian skórnych.

1. Naturalna pielęgnacja

Jedną z najważniejszych zasad dbania o naszą cerę jest jej codzienna pielęgnacja. Tak naprawdę bardzo często zapominamy, że nawet taki czynnik jak brak snu lub nadmierna ilość stresu może spowodować wystąpienie trądziku. Dodatkowo jej regularne nawadnianie, nawilżanie, stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, czy też systematyczny demakijaż sprawią, że nieproszone zmiany skórne znikną tak szybko jak się pojawiły.

2. Antybiotykoterapia

Jeżeli trądzik, z którym przyszło Ci się zmagać wzbudza w Tobie spory dyskomfort i uważasz, że naturalne metody zwalczające go nic tu nie dadzą, zawsze możesz udać się do dermatologa. Podczas wizyty lekarz zleci Ci odpowiednie badania, które przede wszystkim będą miały na celu ustalić rodzaj trądziku. Następnie na ich podstawie zostanie dobrany sposób leczenia oraz rodzaj antybiotykoterapii bowiem może być ona ogólna lub miejscowa. Pamiętaj, że doustne przyjmowanie antybiotyku nie powinno trwać dłużej niż 6 miesięcy, a miejscowe 3.

3. Dieta anty-trądzikowa

Wszyscy znamy powiedzenie “jesteś tym co jesz”. Dieta, którą prowadzimy na co dzień ma niesamowicie wielki wpływ na stan naszej cery. Jeżeli zmagamy się z trądzikiem to na pewno występowanie takich produktów w naszym jadłospisie jak kofeina, napoje gazowane, czy też słodycze nie pomogą nam w walce z nim. A więc co powinniśmy jeść? Nasza dieta winna być bogata w duże ilości świeżych warzyw oraz owoców. Szerokim łukiem natomiast należy omijać produkty, które są wysoce przetworzone i zawierają spore ilości toksyn. Nie możemy oczywiście zapomnieć o odpowiedniej ilości wody, która jest zbawienna nie tylko w przypadku trądziku.

4. Domowe sposoby

Za czasów naszych mam oraz babć nie było tylu rozwiązań, które w łatwy i przyjemny sposób mogły nam pomóc w walce z trądzikiem. Domowe sposoby na zahamowanie zmian skórnych to nadal temat godny uwagi. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na przeróżne maseczki, kremy, sera, czy też toniki, które będziemy mogli sami wykonać. Znasz właściwości sody, czosnku, miodu, cynamonu bądź kurkumy? Uwierz nam, że w swojej kuchni posiadasz mnóstwo składników, których odpowiednie połączenie może być zbawienne dla Twojej cery.

5. Peeling kawitacyjny

Osoby zmagające się z nadmiernym zanieczyszczeniem cery i trądzikiem mogą bez problemu poddać się temu zabiegowi. Jest to bowiem doskonała alternatywa znanego nam wszystkim manualnego oczyszczania. Dzięki jego lekkości oraz bezinwazyjności spokojnie możemy go wykonać w domowym zaciszu. Pomogą nam w tym specjalnie przygotowane urządzenia zawarte w naszej ofercie BEAUTIFLY. Dodatkowo dzięki złuszczonemu naskórkowi sprawimy, że nasza cera zacznie jeszcze mocniej wchłaniać stosowany przez nas w codziennej pielęgnacji krem, czy też serum.

Pamiętaj, że pojawienie się trądziku nie musi oznaczać, że będziesz się z nim zmagać przez całe swoje życie. Jak widzisz istnieje wiele sposobów na to aby Twoja cera była nadal piękna i zdrowa. Zadbaj o nią już dziś, a ona odwdzięczy Ci się wspaniałą kondycją!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *