Chat with us, powered by LiveChat

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna

Nasza skóra to bardzo ważny organ naszego organizmu dlatego powinniśmy bardzo mocno o nią dbać. Przez cały rok bowiem narażamy ją na promieniowanie UV, które wbrew pozorom bywa bardzo negatywne. Zła ochrona bądź jej brak może prowadzić nawet do jej oparzeń. Jak im zapobiec? Jak sobie z nimi radzić oraz, czy istnieją jakieś sprawdzone, domowe sposoby na walkę z nimi?

 

Oparzenia słoneczne

Jest to nic innego jak uszkodzenie naszej skóry, która przez zbyt długi czas była narażona na silne promieniowanie UV. Powodów ich pojawienia się jest kilka, bowiem nierozsądne plażowanie, długi czas spędzony w solarium bądź długa ekspozycja skóry na słońcu.

 

Oparzenia słoneczne objawy

Pierwszy stopień oparzenia to ten, który cechuje się zaczerwienieniem naszej skóry oraz bólem danego miejsca. Z reguły nie cierpimy zbyt długo, bowiem ból mija zaledwie po 3 dniach. Drugi stopień oparzenia jest tym bardziej poważnym, ponieważ poza ww. dolegliwościami, mamy do czynienia z pęcherzykami, wypełnionymi płynem surowiczym. Niestety ten stan zazwyczaj utrzymuje się nieco dłużej, bo nawet do kilku tygodni. Trzecim i najbardziej niebezpiecznym stopniem oparzenia jest stan, kiedy oparzenie nie dotknęło jedynie naskórka, ale i skóry właściwiej, nerwów oraz tkanki podskórnej. Skóra wydaje być się martwa, a każdy dotyk przestaje być w jakikolwiek sposób odczuwalny. Takie sytuacje za sprawą promieni UV zdarzają się bardzo rzadko, ale wówczas niezbędna jest lekarska interwencja.

 

Co na oparzenia słoneczne?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą w przypadku oparzenia słonecznego jest profilaktyka. Zawsze powinniśmy pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych. Ważne aby nie zapominać, że słońce oraz jego promienie świecą cały rok, dlatego używanie ww. kosmetyków tyczy się całego tego okresu. Dodatkowo, kiedy wystawiamy nasze ciało na ekspozycję słoneczną, zaopatrzmy się w odpowiednie preparaty do opalania, które nie tylko nas ochronią, ale i nawilżą skórę. Jeżeli jednak jest już za późno i zauważymy pierwsze objawy oparzenia, powinniśmy usunąć się ze słońca i ochłodzić skórę. Możemy wziąć wówczas chłodny prysznic, bądź wykonać zimny okład. W późniejszym etapie, zadbajmy o jej uszkodzenie. Najlepiej jest się zaopatrzyć w krem, bądź inny tego typu preparat, który w swoim składzie posiada D-panthenol i alantoinę. Ważne aby do momentu, kiedy problem nie ustanie unikać promieni UV.

 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Nie zawsze w chwili oparzenia skóry posiadamy pod ręką maść, która w swoim składzie zawiera alantoinę i D-panthenol. Jak zatem możemy uśmierzyć nasz ból w domu? Istnieje wiele domowych sposobów na oparzenia jak np. wykonanie zimnego okładu z jogurtu, kefiru bądź zsiadłego mleka. Bardzo częstym rozwiązaniem jest również wyciśnięty sok z żywego aloesu, który ukoi nasze poparzenie. Zbawienna jest również kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego, który także potrafi uśmierzyć nasze cierpienie. Zapewne też większość z nas posiada w swoim domu płatki owsiane, a te z kolei posiadają właściwości przeciwzapalne. Mocząc je, w łatwy i szybki sposób , możemy zrobić nimi okład, który zmniejszy podrażnienie i załagodzi cierpienie.

 

Sposobów na pomoc z oparzeniem skóry jest naprawdę bardzo wiele, ale przede wszystkim musimy działać profilaktycznie. Korzystajmy ze słońca oraz jego dobroczynnych promieni z głową. Zadbajmy o odpowiednią ochronę w postaci specjalnych kosmetyków i cieszmy się do woli dużą dawką, tak bardzo potrzebnej nam do życia, witaminy D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *