Jak dbać o cerę palacza?

W dzisiejszych czasach nikt nie ma wątpliwości, że palenie to szkodliwy dla zdrowia nawyk

Mimo tej świadomości wielu osobom, z różnych powodów, ciężko jest z niego zrezygnować. Palenie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również wygląd, szczególnie skóry. Jak zniwelować wpływ nałogu na wygląd cery?

 

palacz a mezoterapia

Cera palacza – jakie zmiany w niej zachodzą?

Zapalonego papierosa trzyma się blisko twarzy – jego żar powoduje ogrzanie cery i rozszerzenie porów, przez które w głąb skóry wnikają toksyczne substancje z dymu – amoniak, tlenek węgla, kadm. Powodują powstawanie wągrów i stanów zapalnych. Dym, osadzając się na skórze, utrudnia jej oddychanie i powoduje zaburzenie gospodarki hydrolipidowej – skóra staje się przesuszona.

Charakterystyczną cechą dla osób nałogowo palących papierosy są tak zwane zmarszczki palacza. Biegną one promieniście wzdłuż ust. Cera osób palących starzeje się szybciej, niż niepalących. Spowodowane jest to zwężeniem naczyń krwionośnych, które powoduje zmniejszenie ukrwienia tkanek, a tym samym niedotlenienie skóry. Dochodzi także, na skutek działania toksyn, do zniszczenia włókien elastynowych, które są odpowiedzialne za gęstość skóry. Na skutki palenia szczególnie narażone są kobiety – palenie powoduje u nich zaburzenie gospodarki hormonalnej, a tym samym na zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny.

Jak wygląda skóra palacza? Jest cienka i przesuszona, o ziemistym kolorze. Często pojawia się na niej trądzik i zmiany zapalne oraz rozszerzone naczynka. U kobiet, na skutek zaburzonej gospodarki hormonalnej może pojawić się również lekkie owłosienie.

Jak zniwelować skutki palenia?

Podstawowym zadaniem w przypadku cery palacza jest zniwelowanie działania wolnych rodników, które niszczą DNA komórek i powodują przyspieszenie starzenia skóry oraz powstawanie trądziku. Kosmetyki powinny zawierać antyoksydanty – witaminę A, witaminę E, koenzym Q10.

Należy zadbać również o dokładne, ale delikatne oczyszczanie zanieczyszczonej przez dym skóry. Świetnie sprawdzą się tutaj oleje, które delikatnie i dokładnie oczyszczają pory. Warto również kilka razy w tygodniu stosować nawilżające maseczki, na przykład na bazie oleju arganowego oraz masaże skóry, które ujędrnią ją i poprawią krążeniem. Taki masaż można przeprowadzić ręcznie, smarując wcześniej twarz olejkiem, lub za pomocą modnego ostatnio rollera jadeitowego.

Warto zadbać również o codzienne (także w zimie) stosowanie kremu z filtrem UV – skóra palacza jest szczególnie narażona na działanie szkodliwego promieniowania – a także o odżywienie skóry ,,od wewnątrz’. Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw oraz picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Kiedy zawodzą tradycyjne metody

Nie zawsze skutki palenia da się zniwelować kosmetykami i dietą. Warto wtedy udać się do gabinetu kosmetycznego i skorzystać z profesjonalnego zabiegu. Zabiegiem, który może pomóc przy niedotlenionej skórze jest  mezoterapia igłowa, która pozwala na dotarcie składników odżywczych w głąb skóry. Na rynku dostępne są także urządzenia pozwalające wykonać ten profesjonalny zabieg na własną rękę, w domu. Przynosi tak samo widoczne rezultaty, jednak nie musimy tracić czasu na wizyty w salonach kosmetycznych. W przypadku głębokich zmarszczek potrzebne są bardziej inwazyjne zabiegi – laser frakcyjny lub wypełnianie kwasem hialuronowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *