Czym jest stres?
Stres to reakcja naszego organizmu na bodźce świata zewnętrznego, konkretne sytuacje, które mają wpływa na naszą psychikę – np. egzamin, śmierć kogoś bliskiego, pierwszy dzień pracy. Stres może działać mobilizująco, jednak jego nadmiar ma znaczący, negatywny wpływ na nasz organizm. Długotrwałe wystawienie na działanie stresu oddziałuje także na nasze codzienne życie – może ograniczać efektywność i kreatywność naszych działań, a nawet prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja i nerwice.
Stres wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia – mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że również na urodę i zdrowy wygląd.
Co to stres oksydacyjny?
Jednym ze skutków stresu, który może wpływać na nasze wizualne aspekty jest stres oksydacyjny. Występuje on, gdy napięcie towarzyszy nam w zbyt dużych dawkach na co dzień i polega na obniżeniu zdolności organizmu do równoważenia oksydantów i przeciwutleniaczy. W jego wyniku nadmierna ilość wolnych rodników osłabia komórki i tkanki organizmu – w tym skóry – co wpływa na jej szybsze wiotczenie, osłabienie sprężystości i elastyczności, a także uwidocznienie zmarszczek. Nie są to jednak najpoważniejsze skutki stresu oksydacyjnego – może on bowiem prowadzić nawet do czerniaka, miażdżycy i choroby wieńcowej.
Nasze produkty do pielęgnacji twarzy
Niewłaściwy sen a wygląd
Chyba każdy z nas to zna – nieprzyjemny ścisk w żołądku nie pozwala spać, a w głowie masz miliony scenariuszy (w tym większość z nich czarnych). chociaż czujesz się zmęczona, nie możesz zasnąć, bo nie pozwala Ci na to stres. Nie pomaga liczenie baranów, dźwięki lasu ani czwarty kubek melisy.
Stres jest jednym z głównych przyczyn bezsenności – choroby, która odbiera siły do życia. Po nocy, gdy próbujesz zasnąć, czujesz się jeszcze bardziej niewyspana niż po imprezie do 6 rano – i to niestety widać! Podpuchnięte i przekrwione oczy, zgarbiona postawa ciała, ciężki krok, a do tego brak sił nawet na zrobienie makijażu czy próbę ułożenia włosów.
Wypryski i inne utrapienia
Stres angażuje większość układów w ludzkim organizmie i zakłóca ich działanie – nie inaczej jest z układem hormonalnym. W stresujących momentach nadnercza wydzielają bowiem hormony, które wpływają także na wygląd naszej cery – nadmierne napięcie często widoczne jest na naszej twarzy. Nie tylko w oczach, ale na samej skórze, w formie wyprysków.
Nadmierna potliwość
W stresujących sytuacjach towarzyszy nam nadmierna potliwość. Często prowadzi to do tzw. błędnego koła – im bardziej, się stresujemy, tym bardziej pocimy, a im bardziej pocimy, tym większy odczuwamy dyskomfort i stresujemy się mocniej. Niestety, stres pobudza gruczoły potowe do działania na tyle mocno, by nie działały antyperspiranty i naturalne preparaty.
Jak sobie radzić z widocznymi skutkami stresu?
Jeśli widzisz, że stres i zmęczenie dają o sobie znać nie tylko psychicznie, a ich skutki widoczne są także w lustrze, spróbuj nowoczesnych rozwiązań! O skórę na twarzy można dbać nie tylko wodą i mydłem – pod wpływem stresu narażona jest ona na obniżenie elastyczności i szybsze powstawanie zmarszczek.
Warto więc zastosować peeling kawitacyjny, który ułatwia przenikanie składników odżywczych w głębsze warstwy skóry – tym samym niwelując uboczne skutki stresu. W celu odzyskania promiennej cery można także wykorzystać urządzenie do mikrodermabrazji diamentowej – zabieg ten likwiduje problemy z trądzikiem i zaskórnikami, a także przywraca skórze naturalny koloryt i jędrność.
Sprawdź nasze bestsellery!
Włos się jeży na głowie
U większości kobiet, stres objawia się na głowie dwojako – często przetłuszcza się skóra głowy, powodując konieczność częstszego mycia, a równocześnie włosy stają się bardziej suche, łamliwe i delikatne. Jeśli budzisz się rano, a Twoja poduszka jest cała we włosach, prawdopodobnie nieustannie się stresujesz – i choć dobra odżywka albo fryzjer chwilowo pomogą, z problemem trzeba walczyć u jego podstaw.
Wszystkie wymienione skutki stresu to tylko wierzchołek góry lodowej. Jest ich o wiele więcej i niestety wszystkie wpływają negatywnie na nasz wygląd i samopoczucie. By efektywnie uporać się z wypryskami, łamliwymi włosami, obgryzionymi paznokciami, podpuchniętymi oczami i nadmierną potliwością, warto stosować środki niwelujące stres – takie jak zioła na uspokojenie, aromaterapię lub urlop, który pomoże nam nabrać nowych sił.