Jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog?

Wiele osób zastanawia się, jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog. Profesja ta oferuje szeroki zakres usług, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę kondycji skóry, jej wyglądu, a także samopoczucia klientów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym zajmuje się kosmetolog, jakie zabiegi oferuje oraz w jakim zakresie działalności nakładają się kompetencje kosmetologów i lekarzy specjalizujących się w medycynie estetycznej.

Kosmetolog – czym się zajmuje?

Kosmetolog to zawód, którego przedstawiciele specjalizują się w szerokiej gamie zabiegów na skórę. To właśnie oni mogą Ci doradzić, jakie zabiegi na twarz warto zrobić u kosmetyczki. Mają gruntowną wiedzę na temat skóry, jej potrzeb i możliwości różnych zabiegów. W zależności od swoich uprawnień kosmetolog może świadczyć różne usługi, począwszy od podstawowych zabiegów, takich jak peelingi i maseczki, po bardziej zaawansowane procedury. Często wykorzystuje specjalistyczne urządzenia do mezoterapii lub urządzenia do mikrodermabrazji.

Kosmetolog a kosmetyczka

Różnica między kosmetologiem a kosmetyczką polega na przebiegu ich kształcenia. Kosmetolog to profesjonalista, który po ukończeniu odpowiedniego kierunku studiów zdobywa wiedzę z zakresu pielęgnacji skóry, anatomii, dermatologii, a także technik kosmetycznych i estetycznych. Jego działalność nie ogranicza się jedynie do wykonywania zabiegów upiększających, ale także do diagnozowania stanu skóry, dobierania odpowiedniej pielęgnacji oraz przeprowadzania terapii mających na celu poprawę jej kondycji.

Aby zostać kosmetyczką, należy skończyć kurs zawodowy lub studium kosmetyczne, w którym nauka trwa dwa lata. Taka osoba posiada tytuł technika usług kosmetycznych. Pracę wykonuje tylko na podstawie posiadanych świadectw i dyplomów. Jakie zabiegi może wykonywać kosmetyczka? Przede wszystkim związane z pielęgnacją, takie jak oczyszczanie, nawilżanie, manicure i pedicure. Może stosować proste urządzenia do twarzy, np. do peelingu kawitacyjnego, a także oferować usługi stylizacji i wizażu.

Kosmetolog a lekarz medycyny estetycznej

W komunikacji salonów piękności często można spotkać sformułowanie: kosmetologia estetyczna. Zabiegi, które są w jej ramach wykonywane, bywają zbieżne z tymi, które wykonuje lekarz medycyny estetycznej. Różnica polega jednak na stopniu inwazyjności danej procedury – zabiegi medycyny estetycznej, polegające na przerwaniu ciągłości skóry, są zarezerwowane dla lekarzy, czyli osób, które ukończyły studia medyczne, a następnie odbyły praktykę i mają prawo do wykonywania zawodu lekarza.

Medycyna estetyczna dotyczy bardziej zaawansowanych, inwazyjnych procedur, które wymagają pomocy medycznej. Należą do nich m.in. powiększanie ust, mezoterapia igłowa czy iniekcje botoksu. Dlatego mogą wykonywać je tylko odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, nazywani lekarzami kosmetologami. Odpowiedź na pytanie, czy kosmetolog może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, jest zatem prosta – nie ma takiej możliwości.

Ustawa medycyna estetyczna 2023

Ważną zmianą wprowadzoną przez ustawę o medycynie estetycznej z 2023 roku jest zaostrzenie wymagań dotyczących kwalifikacji i doświadczenia osób wykonujących zabiegi medycyny estetycznej. Zabiegi te nazwane zostały świadczeniami zdrowotnymi, a ich wykonywanie bez posiadania odpowiednich uprawnień stanowi przestępstwo. Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej według nowego prawa? Tylko i wyłącznie lekarze.

Podsumowanie

Zrozumienie, jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog, jest kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów i zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla pacjentów. Choć wiele procedur jest dostępnych u kosmetyczek, jak i kosmetologów, ważne jest, aby zwracać uwagę na uprawnienia poszczególnych specjalistów oraz na zmieniające się zasady i regulacje dotyczące medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *