Nadmierne wypadanie włosów to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeżeli zauważasz u siebie pierwsze objawy wypadania włosów, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Opowiemy Wam dzisiaj o możliwych przyczynach tego problemu i podpowiemy, jakie są sposoby na nadmierne wypadanie włosów.
Nadmierne wypadanie włosów – objawy
Zanim omówimy przyczyny nadmiernego wypadania włosów, najpierw opowiemy Wam, jakie są pierwsze alarmujące objawy tego schorzenia. Jeżeli zauważysz u siebie poniższe objawy, jest bardzo prawdopodobne, że cierpisz na problemy z nadmiernym wypadaniem włosów:
- duża ilość włosów w wannie lub pod prysznicem po kąpaniu;
- zwiększona ilość włosów na szczotce po czesaniu;
- przerzedzenia na głowie;
- prześwity w niektórych miejscach lub na całej głowie;
- duża ilość włosów na podłodze, meblach czy ubraniach.
W zdrowych włosach cykl wymiany włosów martwych na zdrowe jest procesem niemal niezauważalnym. Włosy wyrastają z tzw. meszków włosowych, które są połączone z układem krwionośnym, dlatego też wszystkie mikro- i makroelementy przedostają się do komórek włosów.
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Włosy są swego rodzajem wskaźnikiem ogólnego stanu organizmu. Ich kondycja zależy od sposobu odżywiania, niektórych chorób, hormonów czy przyjmowanych leków. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów są bardzo różne. Mogą być spowodowane, m.in.:
- chorobami zakaźnymi;
- czynnikami genetycznymi;
- zaburzeniami hormonalnymi;
- źle dobraną dietą;
- stresem;
- stanem zapalnym organizmu;
- ciążą i porodem;
- przerwaniem antykoncepcji hormonalnej;
- sezonowością – w zależności od pogody czy pory roku;
- źle dobraną pielęgnacją skóry głowy;
- lekami;
- operacjami;
- chemioterapią;
Dlaczego borykamy się z problemem nadmiernego wypadania włosów?
Problem nadmiernego wypadania włosów jest dosyć uciążliwy. W poprzednim akapicie wymieniliśmy główne powody tego schorzenia, teraz chcemy je omówić nieco szerzej.
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny:
Łysienie czy wypadanie włosów, zwłaszcza łysienie plackowate przez naukowców jest uważane za chorobę autoimmunologiczną. Bywa tak, że łysienie jest oznaką innej choroby, np. chorób tarczycy czy niedokrwistości. Osoby, które były długotrwale chore np. na grypę, leczyły się antybiotykami czy są po operacji również mogą zauważyć u siebie nadmierne wypadanie włosów. W przypadku, gdy włosy wypadają z powodów hormonalnych, najczęściej jest to związane z obniżeniem poziomu estrogenów. Na stan naszych włosów wpływa również dieta, przyjmowanie witaminy oraz poziom białka w organizmie, dlatego bardzo ważne jest dobrze zbilansowane żywienie podczas leczenia i jako metoda zapobiegająca łysieniu. Do innych powodów zaliczamy problemy psychiczne, np. stres czy trichotillomania – jest to nieświadome wyrywanie sobie włosów. Może się zdarzyć tak, że z roku na rok wypada coraz więcej włosów, które nie odrastają. Początkowo może to być niezauważalne, jednak po pewnym czasie na głowie widoczne są placki łysiny czy prześwity. Zazwyczaj takie nadmierne wypadanie włosów ma podłoże genetyczne.
Jak leczyć nadmierne wypadanie włosów?
Nadmierne wypadanie włosów często jest dosyć wstydliwe, dlatego teraz podpowiemy Wam, jak radzić sobie z tym problemem. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów oraz odpowiednie dobranie kosmetyków. Jeżeli obserwujesz u siebie duży problem z łysieniem, warto zasięgnąć porady lekarza. Dobrze przeprowadzona diagnoza jest w stanie bardzo szybko rozwiązać ten problem. Lekarz, który zajmuje się badaniem włosów i skóry głowy to trycholog. Obecnie możemy również korzystać z różnych metod leczenia. Jednym ze sposób są ogólnodostępne suplementy na porost włosów, które przeciwdziałają nadmiernemu wypadaniu, zabiegi na skórę głowy np. mezoterapia czy specjalistyczny sprzęt do użytku domowego, np. lasery na porost włosów, które stymulują wzrost włókien.