Skóra, w której żyję

skóra

Skóra to bardzo ważny narząd naszego ciała, który warto znać i codziennie o niego dbać. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że jest ona jednym z największych elementów naszego organizmu. Pełni ona wiele funkcji, o których warto wiedzieć, ale przede wszystkim każdy z nas może posiadać jej inny rodzaj. Jakie są rodzaje skóry, co je wyróżnia i jak je na co dzień pielęgnować?

Rodzaje skóry

Skóra to narząd, który chroni pozostałe tkanki przed uszkodzeniem mechanicznym, oddziela je od otoczenia i pozwala na zachowanie homeostazy. Musimy wiedzieć, że istnieje jej wiele rodzajów, które różnią się od siebie wyglądem, cechami, a przede wszystkim sposobem pielęgnacji. W zależności od tego jaką my posiadamy, powinniśmy do niej podchodzić w sposób indywidualny i dostosowany do jej potrzeb. Taka codzienna, prawidłowa pielęgnacja może być dla niej zbawienna, szczególnie, kiedy jej rodzaj jest dla nas problematyczny. Pozwoli to na zachowanie jej dobrego stanu na dłużej i tym samym sprawi, że będzie spełniać funkcje, do których jest przeznaczona w naszym organizmie.

Idealną pomocą w zadbaniu o dobrą kondycję każdej skóry są odświeżające i masujące szczoteczki soniczne. Szczoteczki soniczne Beautifly wykonane są z silikonu medycznego dlatego są w pełni bezpieczne dla każdego typu skóry oraz gwarantują jej znakomite oczyszczenie. 

-49%
+
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Original price was: 349,00 zł.Current price is: 179,00 zł.

Skóra atopowa

Atopowe zapalanie skóry to kiedyś bardzo rzadko występujące zjawisko, które dzisiaj diagnozowane jest u 1/3 części populacji. Skóra, która ma skłonności do atopii, bardzo charakterystycznie reaguje na niektóre alergeny środowiskowe. Należą do nich między innymi sierść zwierząt, jedzenie, czy też pyłki roślin. Oczywiście charakterystyczna reakcja na owe alergeny nie musi objawiać się jedynie zmianami skórnymi bowiem oczy, układ oddechowy, czy przewód pokarmowy, również dają nam o sobie znać. Nasza skóra cierpiąca na atopowe zapalenie, informuje nas o tym już od wczesnych lat naszego dzieciństwa. Lekarze jasno stwierdzają, że niewątpliwie ma to podłoże genetyczne. Efekty zapalenia to: swędzenie, suchość oraz zaczerwienienie skóry.

Najczęściej przez owe zmiany atakowane są nasze łokcie, kolana, szyja oraz twarz. W momentach, kiedy atopowe zapalenie skóry przechodzi apogeum, na naszym ciele mogą również pojawiać się rumienie. Przebieg choroby zależny jest od naszego wieku, bowiem atopowe zapalenie u niemowlaka będzie różniło się od tego u dorosłej osoby. Posiadając taką skórę w codziennej pielęgnacji powinniśmy pamiętać o jej odpowiednim nawilżaniu oraz natłuszczaniu. Po kąpieli nie trwającej dłużej niż 15 min, powinniśmy ją osuszać a nie pocierać. Wystrzegać się perfumowanych kosmetyków i używać tych zawierających w swoim składzie np.: olej lniany bądź parafinę.

Skóra naczynkowa

Osoby borykające się z “pajączkami” są posiadaczami skóry bardzo mocno wrażliwej, na którą wpływa prawie każdy czynnik zewnętrzny jak wiatr, mróz, różnica temperatur itp. Ten rodzaj skóry nie jest chorobą, ale posiada podłoże genetyczne i uwydatnia się z wiekiem. Powodem pojawienia się naczynek jest również wzmożona produkcja żeńskiego hormonu jakim jest estrogen. Często pojawiające się czerwone zmiany, bywają mocno problematyczne, szczególnie w okresie zimy. Osoby borykające się z tym rodzajem skóry, powinny szczególnie zwrócić uwagę na jej codzienną pielęgnację. Wybór powinien paść na kosmetyki przeznaczone do tego typu skóry oraz w swoim składzie nie posiadające parabenów. Przez cały rok nie wolno również zapomnieć o filtrach UV, a w dni, które charakteryzują się niską temperaturą oraz silnym wiatrem, chronić skórę za pomocą tłustego kremu.

Sucha skóra głowy

Problem z suchą skórą głowy może pojawić się dosłownie u każdego z nas, niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, ale główną jest po prostu nieodpowiednia pielęgnacja. Zbyt częste suszenie, farbowanie, czy też ekspozycja na promienie UV, to wszystko ma niesamowity wpływ. Skóra przestaje być nawilżona, staje się zaczerwieniona, podrażniona i zaczyna swędzieć. Jak się ratować? Zwróć uwagę na odpowiedni szampon, który powinien zawierać delikatny skład. Często zaleca się w takich przypadkach używanie kosmetyków dla dzieci. Pielęgnując swoje włosy różnymi odżywkami bądź maskami, zwróć również uwagę na ich skład. Staraj się zawsze sprawdzać, czy nie posiadają drażniących substancji, które tylko mogą pogorszyć sprawę. Twoja codzienna dieta to także ważny element bowiem winna być bogata w witaminy A i E, cynk, magnez i selen. Sucha skóra głowy to wynik utraty nawilżenia, dlatego nie zapominaj o piciu co najmniej 1,5-2 l wody dziennie.

Swędząca skóra

Swędzenie skóry to nic przyjemnego, sprawia nam niesamowity dyskomfort, często przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, a jego pojawienie się może być spowodowane wieloma czynnikami. Powodów może być kilka np.:

  • wysuszenie,
  • odzież wykonana z drażniących nas tkanin,
  • kosmetyki, proszki i płyny do prania,
  • ugryzienie owada,
  • choroba ustrojowa.

Tak jak i powodów występowania swędzenia jest sporo tak i jego rodzajów też. Jak sobie radzić z tym problemem? Wszystko bowiem zależy od sklasyfikowania tego z czym mamy do czynienia. Dlatego w sytuacji, kiedy swędzenie nie ustaje, a przeradza się w coś nie do zniesienia, dodatkowo niesie ze sobą zmiany skórne jak np. liszaj, wówczas najlepiej udać się do lekarza dermatologa. Po wykonaniu odpowiednich badań zostanie nam postawiona diagnoza. Dzięki niej będzie można dobrać odpowiedni rodzaj leczenia i uporać się z problemem.

To zaledwie kilka rodzajów skóry, który może posiadać każdy z nas. Różnią się od siebie wieloma rzeczami, ale jedno je łączy: trzeba o nią codziennie dbać. Żeby móc to robić ważne jest abyśmy ją znali i wiedzieli jak to robić. Prawidłowa pielęgnacja potrafi zdziałać cuda, a przede wszystkim pomóc nam w sytuacji, kiedy skóra sprawia nam problemy oraz nie pozwala prawidłowo funkcjonować. Pamiętaj, to ważny element Twojego organizmu zatem zadbaj o niego! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *