Każdego dnia tracimy średnio 50-100 włosów. To proces, dzięki któremu włosy się regenerują, w miejscu utraconych włosów wyrastają nowe. Co zrobić, gdy wypadanie włosów przestaje być efektem naturalnego odradzania się włosów, a staje się łysieniem, które należy leczyć?
Dlaczego włosy wypadają?
Zacznijmy od znalezienia przyczyn tego problemu. Zwiększone wypadanie włosów może być spowodowane brakiem witamin, zwłaszcza witaminy A, witamin z grupy B oraz niedoborem składników mineralnych, w szczególności takich jak cynk, krzem i selen. Często zdarza się, że nadmierna utrata włosów to efekt problemów z tarczycą, zmian hormonalnych, ciąży oraz niektórych chorób, także schorzeń autoimmunologicznymi. Włosy możemy też tracić w efekcie przyjmowania niektórych leków oraz palenia papierów. Negatywny wpływ na fizjologię włosa mają też silny stres, problemy emocjonalne oraz nieprawidłowa pielęgnacja i zbyt duża liczba intensywnych zabiegów takich, jak koloryzacja, ekstremalne rozjaśnianie, czy częste stosowanie lokówek i prostownic. Nadmierne wypadanie włosów jest też uwarunkowane genetycznie. Tendencję do łysienia dziedziczymy po naszych rodzicach i dziadkach. Warto zwrócić uwagę, że problem ten częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, ale dla płci żeńskiej jest znacznie bardziej dotkliwy i przykry, ponieważ może wywoływać konsekwencje natury psychologicznej. Bujne, gęste, zdrowe włosy są uważane za ważny atrybut kobiecości, który w znacznym stopniu wpływa na to, czy kobieta czuje się atrakcyjna i pewna siebie. Ponadto, łysienie determinuje też wiek. Im więcej mamy lat, tym większe ryzyko zbyt dużej utraty włosów. Trzeba pamiętać, że zawsze przed rozpoczęciem terapii związanej z wypadaniem włosów niezbędna jest wizyta u lekarza oraz zidentyfikowanie przyczyn nadmiernego wypadania włosów i sprawdzenie możliwości leczenia.
Szampony przeciw wypadaniu włosów
Po konsultacji z lekarzem i wyeliminowaniu zdrowotnych przyczyn wypadania włosów, zazwyczaj pierwszym remedium, po jakie sięgamy, aby zahamować proces nadmiernej utraty włosów jest szampon na wypadanie włosów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów tego rodzaju, różniących się składem i ceną. W Internecie szukamy rankingów szamponów na wypadanie włosów. Czytamy setki blogów i porad influencerów. Przeglądamy półki z szamponami na wypadanie włosów w Rossmannie i innych drogeriach. Co wybrać? Szampon na wypadanie włosów z biotyną czy keratyną? A może preparat z drożdżami piwnymi? Czy wcierać olej łopianowy czy rycynowy w skórę głowy? Albo łykać kapsułki z ekstraktem ze skrzypu? Szczególnie zagubieni w gąszczu informacji są panowie szukający szamponu przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn. Oferta szamponów na wypadanie włosów dla mężczyzn jest równie szeroka jak portfolio preparatów dla kobiet.
Szampon przeciw wypadaniu włosów czy terapia laserem?
Szukając najlepszego rozwiązania dla siebie pamiętajmy, że szampony na wypadanie włosów to rozwiązanie raczej doraźne i krótkotrwałe. Nawet najbardziej specjalistyczne szampony na wypadanie włosów, takie jak szampon na łysienie androgenowe mają bardziej charakter pielęgnacyjny, wzmacniający włosy, poprawiający ich strukturę i jakość. Dlatego warto rozważyć inną metodę – zastosowanie nowoczesnego rozwiązania łączącej technologie laserową LLLT (Low Level Laser Therapy) i fale radiowe RF. Do terapii wykorzystywane jest specjalistyczne urządzenie na porost włosów B-Longa marki Beautyfly z wbudowanymi 10 głowicami laserowymi, które pobudzają krążenie i stymulują mieszki włosowe aktywując ich wzrost. Zabieg jest bezpieczny, bardzo dobrze tolerowany i znacznie mniej inwazyjny niż przeszczep włosów.