Lśniące, sprężyste i sypkie – takie włosy to marzenie chyba każdego. Niestety, często nawet pomimo sumiennej pielęgnacji, wygląd kosmyków odbiega daleko od zamierzonego celu. O ile przesuszenie i łamliwość można dość łatwo opanować, o tyle problem jest o wiele większy, kiedy włosy wypadają. Jak kompleksowo zadbać o włosy i skórę głowy?
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
Osłabione, wypadające i łamliwe włosy to dość często występujący problem. Przyczyny takiego stanu są jednak zwykle dość proste do zażegnania – w większości przypadków winna jest nieodpowiednia pielęgnacja, uboga dieta i stres.Warto jednak wiedzieć, że zły stan włosów oraz ich wypadanie (przede wszystkim pojawianie się łysych placków) może świadczyć o problemach zdrowotnych.Dlatego, jeśli pomimo zmiany nawyków pielęgnacyjnych, wzbogacenia diety i redukcji stresu, stan włosów nie poprawia się, warto zasięgnąć porady lekarza.W jaki sposób wymienione czynniki są odpowiedzialne za pogorszenie stanu włosów?
Niewłaściwa pielęgnacja
Zbyt mocny szampon (przede wszystkim zawierający silny detergent – SLS), silikonowe odżywki, a także szarpanie włosów podczas czesania to zestaw, który najczęściej powoduje fatalny stan kosmyków.Silny detergent SLS (Sodium Lauryl Sulfate) w istocie oczyszcza doskonale skórę i włosy z wszelkich zanieczyszczeń, jednak szampon z jego zawartością nie powinien być stosowany do codziennego mycia włosów. Zmywa on bowiem naturalną warstwę ochronną skóry i włosów, prowadząc do ich przesuszenia, a także podrażnienia.Silnie oczyszczających szamponów powinno się używać raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, a do codziennej pielęgnacji powinno się wybierać łagodne produkty.Podobnie działa używanie odżywek i masek, które w składzie zawierają silikony. Oblepiają one włos, co daje chwilowy atrakcyjny efekt wygładzenia, dociążenia i nabłyszczenia. W dłuższej perspektywie jednak blokują wchłanianie składników pielęgnacyjnych, przez co kosmyki stają się suche, słabe i podatne na uszkodzenia.Na stan włosów bardzo negatywnie wpływa również alkohol. Wysusza pasma i podrażnia skórę głowy.
Niedobory w diecie a stan włosów
Drugim czynnikiem, który bardzo często odpowiada za pogorszenie stanu włosów, jest uboga dieta. Włosy, skóra i paznokcie jako pierwsze zdradzają, że w organizmie czego brakuje.Oczywiście efekty nie będą widoczne z dnia na dzień po zmianie diety i uzupełnieniu jej o brakujące elementy, jednak już po kilku tygodniach poprawa powinna być znacząca. Jeśli nie – warto odwiedzić lekarza.
Jak stres wypływa na kondycję włosów?
Gdy jesteśmy zestresowani, często nie jemy lub wręcz przeciwnie – objadamy się. Zazwyczaj sięga się po to, co jest pod ręką, a są to rzeczy niekoniecznie zdrowe i wartościowe.Efekt? Niedobory nie tylko z diety, ale również szybsze niszczenie składników odżywczych przez stres. Dodatkowo, sięgając po niezdrowe jedzenie (fast-foody, wysoko przetworzone „gotowce”, zawierające konserwanty) również przyczyniamy się do gromadzenia toksyn w organizmie. Te z kolei odbijają się na wyglądzie włosów, cery i paznokci.
Łysienie plackowate – co to jest i jak zahamować wypadanie włosów?
Łysienie plackowate stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów, zwłaszcza u osób młodych. Jest to choroba przewlekła, zwykle o podłożu autoimmunologicznym, która cechuje się zapalnym przebiegiem. Zwykle zmiany chorobowe przybierają postać charakterystycznych łysych miejsc.
Przyczyny łysienia plackowatego
Przyczyny łysienia plackowatego nie są dokładnie poznane. Przyjmuje się jednak, że choroba występuje na tle autoimmunologicznym.Układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, które uznaje za ciało obce, w efekcie czego pojawiają się zmiany zapalne. Inne choroby autoimmunologiczne łączące się z tą chorobą to:
- zapalenie tarczycy
- bielactwo
- atopowe zapalenie skóry.
Łysienie plackowate może mieć także podłoże genetyczne – chorobę tę można dziedziczyć. Ponadto w oparciu o różne badania specjaliści twierdzą, że ogromne znaczenie w rozwoju tej dolegliwości mają silne napięcia nerwowe, stres, a także wpływ hormonów.
Łysienie plackowate – objawy choroby
Choroba ta pojawia się najczęściej w młodym wieku – zmiany zaczynają występować już przed 30. rokiem życia. Jednak zdarzają się przypadki, że postępuje wcześniej – niestety im szybciej pojawiają się objawy łysienia plackowatego, tym przebieg choroby oraz leczenie jest trudniejsze.Zdarza się, że problem ten występuje także w innych partiach niż głowa – przykładowo na brodzie lub brwiach. Początkowo pojawia się zwykle jedno ognisko chorobowe o wielkości i kształcie monety. W chorobie łysienia plackowatego mówi się o włosach wykrzyknikowych – są to włosy bardzo krótkie, ciemniejsze i grubsze od nasady, które występują wokół ogniska chorobowego.
Leczenie łysienia plackowatego – skuteczne metody walki o włosy
W przypadku podejrzenia tej choroby, konieczne będzie skonsultowanie się ze specjalistą trychologiem, który na podstawie drobiazgowej diagnostyki zastosuje nowoczesne, indywidualnie dobrane metody leczenia.Chcąc uzyskać dokładniejsze informacje, lekarz ten może zlecić dodatkowe badania – nowoczesna trychologia bazuje przede wszystkim na takich rozwiązaniach, jak Trichogram oraz Trichoskopia. Badanie Trichogram polega na pobraniu próbek włosów, które następnie zostają wysłane do laboratorium, gdzie badane są pod kątem genetycznych skłonności do większego wypadania i łamliwości. Trichoskopia polega na obejrzeniu skóry głowy za pomocą dermatoskopu.Nie istnieją doustne leki bezpośrednio zwalczające łysienie plackowate, natomiast maści i kremy nie dają gwarantowanej skuteczności. Mogą one być jedynie stosowane wspomagająco w okresie kuracji.Istnieje cały wachlarz zabiegów pomocnych w tej chorobie, między innymi:
- terapia UVA/UVB/PUVA – zabiegi te polegają na działaniu na skórę głowy za pomocą światła, są bezbolesne i nieinwazyjne;
- immunoterapia miejscowa – polega na wywoływaniu nadwrażliwości kontaktowej za pomocą silnych alergenów kontaktowych;
- kriomasaż – jest zabiegiem polegającym na podaniu podtlenku azotu, co skutkuje znacznym ochłodzeniem tkanek. Proces ten pobudza odnowę biologiczną;
- karboksyterapia – zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym podaniu dwutlenku węgla. W efekcie dochodzi do rozszerzenia naczynek oraz powstania nowych.
Łysienie plackowate to uciążliwa dolegliwość, z którą można jednak skutecznie walczyć. Warunkiem jest podjęcie zdecydowanych kroków – konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.Skutecznym sposobem walki z łysieniem plackowatym jest również laseroterapia. Najczęściej wykorzystywany jest laser frakcyjny. Na efekty trzeba chwilę poczekać, za to są bardzo satysfakcjonujące.
Laser w medycynie estetycznej i kosmetologii
Medycyna naturalna nieustannie się rozwija. Dzięki temu co chwilę słyszymy o kolejnych sposobach na poprawienie urody i komfortu.Laseroterapia w medycynie estetycznej zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Choć laser kojarzy się przede wszystkim ze skuteczną i trwałą depilacją, to trzeba wiedzieć, że dzięki tej metodzie można rozwiązać tak naprawdę niemal wszystkie problemy związane ze skórą i włosami.Trzeba również pamiętać przy tym, że istnieje kilka rodzajów laserów. Każdy działa w inny sposób i dedykowany jest innym problemom. Wybierając gabinet, w którym chcemy poddać się zabiegowi z użyciem lasera, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, za pomocą jakiego sprzętu są wykonywane zabiegi. Równie ważne jest to, czy osoba podejmująca się zabiegu ma do tego kwalifikacje.Laser to urządzenie o dużej mocy i nieumiejętnie użyte może przynieść więcej szkód niż pożytku – z poparzeniami i podrażnieniami na czele.Nie musisz za to obawiać się urządzeń laserowych przeznaczonych do użytku domowego. Ich moc i funkcjonalność jest dopasowana do wykorzystania przez niewprawioną rękę.
Laser na wypadanie włosów – czy to działa?
Laser na wypadanie włosów to jedna z najskuteczniejszych broni. Dlaczego? Działanie każdego lasera opiera się na emitowaniu silnej wiązki świetlnej, która powoduje mikrouszkodzenia w głębokich tkankach skóry. Dzięki temu stymuluje ją do odnowy!Za pomocą lasera można więc nie tylko odmładzać skórę, ale także redukować blizny czy rozstępy. Laseroterapia sprawdzi się również doskonale w przypadku osłabionych i wypadających włosów.Laser stosowany na skórę głowy w celu odbudowy gęstości i siły włosów działa kilkutorowo:
- stymuluje ich wzrost, przez oddziaływanie na cebulki;
- poprawia ukrwienie skóry głowy, a tym samym odżywia ją;
- przyczynia się do tworzenia się nowych zalążków włosów.
Nowe włosy są silniejsze i lepiej zakotwiczone, dzięki czemu rosną szybciej, są zdrowsze, grubsze i mają mniejszą tendencję do wypadania.Z zabiegów laseroterapii na włosy można skorzystać zarówno w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej jak i w domowych warunkach. Urządzeniem, które pomoże Ci w walce o piękne włosy w domowym zaciszu jest B-longa – laser do domowego użytku.
Zapalenie mieszków włosowych – gdy czerwone grudki na skórze bolą i swędzą. Przyczyny i objawy
Zapalenie mieszków włosowych, czyli kanalików, z których wyrastają włosy, to pozornie niegroźna, ale uciążliwa dolegliwość. Nieleczone zapalenie mieszków włosowych może przybrać ostrzejszą formę: czyraków lub figówki.Zapalenie mieszków włosowych jest rodzajem zakażenia gronkowcowego.Mieszki włosowe zlokalizowane są na powierzchni skóry i zabezpieczają ją przed uszkodzeniami.Dolegliwość występuje najczęściej w okolicach klatki piersiowej i rąk, ale może być zlokalizowana również na całym ciele. Do zapalenia mieszków włosowych mogą przyczynić się nawet zbyt ciężkie lub agresywnie działające kosmetyki. Jeśli uszkodzą mieszki włosowe, różne bakterie mogą przedostać się do ich wnętrza i powodować stan zapalny.Przyczyn wystąpienia zapalenia mieszków może być wiele, aczkolwiek wyróżnia się kilka głównych:
- otarcia skóry przez odzież, szczególnie te w okolicach pleców oraz szyi
- golenie/depilacja
- stosowanie kosmetyków, które w swoim składzie zawierają sztuczne barwniki, konserwanty oraz substancje zapachowe.
Głównym objawem zapalenia są występujące w okolicach włosów zaczerwienienia, krostki oraz grudki. Jeżeli mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym, wówczas możemy dostrzec na naszym ciele takie zmiany jak czyraki bądź figówki.
Leczenie zapalenia mieszków włosowych – 5 rad jak pielęgnować skórę
Leczenie zapalenia mieszków włosowych jest konieczne, by nie dopuścić do przekształcenia w czyraki lub figówkę. Przestrzegaj 5 podstawowych zasad, by skutecznie zażegnać problem.
- Dbaj o higienę
Regularne kąpiele, zmiana bielizny oraz stosowanie podczas codziennej pielęgnacji kosmetyków dezynfekujących to podstawa utrzymania higieny naszej skóry.
- Zostaw w spokoju ropne zmiany
O skórę powinniśmy dbać codziennie i zdecydowanie starać się zapobiegać licznym jej zmianom. Jeżeli jednak dochodzi do sytuacji, w której mamy do czynienia np. z czyrakiem, wówczas zostawmy go w spokoju. Jego wyduszanie nie jest wskazane, bowiem takie zachowanie może obrócić się przeciwko nam. Występująca zmiana zniknie samoistnie w odpowiednim czasie.
- Dobieraj dobrze kosmetyki
Produkty dezynfekujące to nie jedyne kosmetyki, które powinny znaleźć swoje miejsce w Twojej łazience. Pamiętaj o produktach, które będą potrafiły w dobry sposób nawilżyć Twoją skórę. Dodatkowo zwracaj uwagę na ich skład, który nie powinien zawierać sztucznych konserwantów, alkoholu oraz substancji komodogennych.
- Higiena depilacji
Wykonując regularną depilację części swojego ciała maszynką bądź depilatorem, zadbaj o ich czystość. W łatwy i szybki sposób zdezynfekujesz je za pomocą wody utlenionej. Golenie ciała często wywołuje liczne podrażnienia, które mogą być idealnym zapalnikiem do pojawienia się zapalenia.
- Używaj maści z antybiotykiem
Takie działanie jest wskazane w momencie, w którym Twój mieszek włosowy został już podrażniony. Stosowanie maści z antybiotykiem na zainfekowaną część ciała powinno przynieść ulgę już po kilku dniach.Stosując się do powyższych rad, możesz być pewny, że Twoja skóra będzie zawsze maksymalnie chroniona. Codzienna jej pielęgnacja jest niesamowicie ważna, ponieważ tylko wtedy zapobiegamy takim zmianom jak zapalenie mieszków włosowych.
Jak dbać o włosy, by rosły gęste, długie i zdrowe?
Piękne kosmyki nie muszą pozostawać w sferze marzeń. Odpowiednia pielęgnacja (zarówno zewnętrzna, jak i od wewnątrz) to podstawa.
Pielęgnacja zaczyna się od wewnątrz
Zwróćmy uwagę na naszą dietę. Za stan naszych włosów odpowiedzialna jest głównie witamina B12, żelazo i magnez. Jeśli mamy niedobory tych pierwiastków, wygląd naszych włosów na pewno nie będzie nas satysfakcjonował. Układając sobie codzienny jadłospis, powinnyśmy zwrócić uwagę na to, żeby posiłki zawierały odpowiednie minerały i witaminy, a jeśli nie jesteśmy w stanie uzupełnić naszych niedoborów, możemy zdecydować się na suplementację.
Pielęgnacja zimą i latem
Pielęgnacja powinna być dostosowana do aktualnej pory roku. Chociaż silikony obciążają włosy i nie jest zalecane stosowanie kosmetyków, które zawierają je w składzie, to zimą powinnyśmy się do nich przekonać. Odpowiednia odżywka, którą nałożymy na końce, zabezpieczy je przed niskimi temperaturami.Latem warto odstawić silikony, ale wybrać kosmetyki, które ochronią nas przed nadmiernym promieniowaniem UV, czyli np. odżywki bez spłukiwania. Niezależnie od pory roku, nigdy nie powinnyśmy się kłaść do łóżka z mokrymi włosami! Są wtedy bardziej podatne na uszkodzenia i złamania.
Domowe sposoby odżywiania włosów
Czesanie poprawia krążenie, które stymuluje porost włosów, dlatego powinnyśmy codziennie zapewniać naszej głowie masaż szczotką. Podczas mycia włosów, nie powinnyśmy wybierać gorącej wody. Spłukujmy je zawsze zimną, dzięki czemu zamkną się łuski włosów i będą one bardziej lśniące oraz mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.Możemy również ze składników z naszej lodówki stworzyć świetne maski do włosów – np. maskę z jajek i piwa, z awokado i miodem. Wspomożemy też nasze włosy skrzypem polnym, z którego możemy przygotować sobie napar do picia lub wykorzystać jako płukankę do włosów.
Stylizacja włosów
Podczas rozczesywania włosów, powinnyśmy unikać energicznych ruchów, które będą je ciągnąć i wyrywać. Nie powinnyśmy też trzeć ich ręcznikiem ani robić bardzo ciasnych turbanów. Mokre włosy mają rozchylone łuski i są bardziej rozciągliwe, dlatego mocnymi ruchami możemy wyrządzić im ogromną krzywdę, wywołując nieodwracalne uszkodzenia.Wysoka temperatura, jakiej poddajemy nasze włosy podczas stylizacji zdecydowanie nie jest naszym sprzymierzeńcem. Starajmy się odstawić prostownicę i lokówkę i ograniczyć się do nich tylko na ważne wyjścia. Pozwólmy naszym włosom (przynajmniej czasami!) wyschnąć samym, bez użycia suszarki. Jeśli już musimy jej użyć, wybierzmy zimny nawiew i zabezpieczmy je kosmetykami termoochronnymi.
Jakimi jeszcze metodami można wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu? Laser na wypadanie włosów
Jedną z bardzo skutecznych metod stymulowania włosów do wzrostu jest laseroterapia. Zabieg może być przeprowadzony zarówno w specjalistycznym gabinecie lub klinice, jak i w domowych warunkach. Różnić będzie się oczywiście rodzajem i mocą lasera.Choć na efekty trzeba chwilę poczekać, to laser jest zdecydowanie jednym z najskuteczniejszych sposobów na wypadające włosy. Stymuluje ich wzrost, poprawia ukrwienie skóry, a także wzmacnia cebulki.Beautifly proponuje specjalistyczne urządzenie na porost włosów – laser B-Longa. Jest on polecany w przypadku:
- znacznego osłabienia struktury włosa (np. leczeniem);
- nadmiernego wypadania włosów;
- łysienia plackowatego.
Dzięki zastosowanej technologii RF, laser stymuluje mieszki włosowe, przyspieszając tym samym wzrost zdrowych i lśniących włosów. Dzięki laserowi B-Longa nie musisz chodzić na regularne zabiegi do gabinetów – możesz wykonywać je w zaciszu własnego domu, kiedy tylko chcesz. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i intuicyjna, a efekty – zdumiewające.Laser na porost włosów B-Longa nie tylko wspomaga porost włosów – wspomaga także odpowiednią pielęgnację oraz regenerację ich struktury, przez co rosną dłuższe, lśniące i bardziej błyszczące. Dodatkowo, dzięki tytanowej powłoce wykorzystanej w laserze B-longa, włosy nie są tak podatne na warunki atmosferyczne – przestają się plątać, łamać i elektryzować.Jeśli chcemy zachować piękny wygląd włosów, powinnyśmy regularnie odwiedzać fryzjera. Końcówki, których nie będziemy podcinać, będą suche, rozdwojone i włosy będą się kruszyć, przez co nigdy nie uda się ich zapuścić. Pamiętajmy, że żadne kosmetyki nie zastąpią nożyczek!