Udany urlop dobiegł końca i poza wspomnieniami pozostało z Tobą coś jeszcze? Niestety bardzo często po zbyt intensywnej ekspozycji naszej skóry na promienie słoneczne na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają nam się nieproszeni goście jakimi są przebarwienia. Czym są przebarwienia na twarzy i jak sobie z nimi radzić?
Jak usunąć przebarwienia na twarzy?
Przebarwienia to nieestetycznie wyglądające plamki o ciemniejszym kolorze niż Twoja cera, które najczęściej pojawiają się właśnie na twarzy, rzadziej na szyi i dekolcie, to właśnie przebarwienia. Skutkiem ich pojawienia się najczęściej jest nadmierna ekspozycja naszej skóry na promienie słoneczne. Mogą to być także problemy z hormonami, ciąża, czy też menopauza. Występujące przebarwienia na twarzy mogą dodać nam niechcianych lat, doprowadzić do wielu kompleksów i poczucia dyskomfortu. Pytanie zatem jak sobie z nimi radzić aby je na dobre usunąć?
Uważaj na Słońce przez cały rok
Wbrew pozorom zimowe promienie słoneczne mogą być dla naszej cery bardziej niebezpieczne niż te w okresie wiosenno-letnim, bowiem promienie słoneczne odbijają się np.: od śniegu trafiając na naszą skórę. To właśnie z tego powodu powinniśmy przez cały rok uważać na słońce i stosować odpowiednie kremy z filtrem na dzień SPF 10-15, ale także takie, które chronią nas przed promieniowaniem UVA i UVB. Aż 95% promieniowania słonecznego docierającego do naszego globu to promieniowanie UVA, które jest falą długą docierającą do głębokich warstw skóry. Może odpowiadać za niewidoczne zmiany w DNA komórek prowadząc do tworzenia komórek nowotworowych, dlatego tak ważne jest zatrzymanie promieni świetlnych docierających do naszej skóry poprzez stosowanie odpowiednio dobranych kremów z filtrem chroniących przed przebarwieniami na twarzy.
Unikaj solarium
Jeżeli zmagasz się już z przebarwieniami na twarzy to aby nie pogłębić problemu należy omijać szerokim łukiem solarium. W solarium również wykorzystywanie jest promieniowanie ultrafioletowe, które w dużych dawkach nie jest bezpieczne dla naszego organizmu. Pod wpływem promieni UVA niszczone są włókna kolagenu i elastyny odpowiadające za jędrność i gładkość skóry, uszkodzeniu ulegają także naczynia krwionośne. To promieniowanie zwiększa także ryzyko wystąpienia raka ponieważ wspomaga wytwarzanie wolnych rodników.
Peeling
Regularne wykonywanie peelingu twarzy jest zbawienne dla osób, które zmagają się z przebarwieniami twarzy. Usuwa on nie tylko martwy naskórek, ale i ciemny, rozjaśniając przy tym naszą cerę. Możliwe jest do wykonania kilka rodzajów peelingów. Jednym z nich jest najbardziej popularny peeling manualny. Świetną alternatywa dla tego częstego rozwiązania jest peeling kawitacyjny, który można również wykonać samodzielnie w domu o ile posiadamy specjalnie do tego przeznaczony sprzęt.
Wodoodporne kosmetyki
Kąpiąc się w basenie, jeziorze, morzu, czy też rzece, powinniśmy pamiętać, że nasza cera opala się również w wodzie. Dlatego tak istotne jest stosowanie kosmetyków również chroniących nas pod taflą wody. Najlepiej do tego nadają się kosmetyki wodoodporne, które nie spłyną z naszego ciała pod wpływem wody. Są to wszystkie kosmetyki na bazie olejów, których hydrofobowe cząsteczki unikają kontaktu z wodą. Pamiętajmy o tym, że w wodzie promieniowanie słoneczne jeszcze łatwiej dociera do naszej skóry, ponieważ z każdej strony promienie odbite od tafli wody mogą paść na nasze ciało. Stąd tak ważna jest ochrona przed promieniowaniem w wodzie, która pozwoli uniknąć przebarwień na twarzy.
Leki
Jeżeli przyjmujesz regularnie jakieś leki, warto udać się do lekarza celem zweryfikowania, czy to może aby nie one są powodem Twoich przebarwień. Często leki wchodzą w reakcje alergiczne ze związkami w naszym organizmie. Nigdy nie wiadomo w jaki sposób reakcja może się objawić. Każdy organizm reaguje inaczej na alergię. Warto skonsultować naszą reakcję z lekarzem specjalistą – najlepiej dermatologiem, aby wykluczyć tą przyczynę występowania przebarwień.
Przebarwienia na twarzy w ciąży
Przebarwienia na twarzy, które występują u kobiet będących w ciąży mają swoją nazwę i jest nią ostuda. Są to bowiem występujące po obu stronach twarzy plamy posiadające jasny bądź ciemny odcień brązu. Powodem ich pojawienia się jest nic innego jak hormony oraz melanina. Należy jednak zwrócić uwagę, że kobieta będąca w ciąży jest w stanie wytworzyć więcej ilości melaniny niż miało to miejsce wcześniej. Dodatkowo po ekspozycji ciała na sporą dawkę promieni słonecznych, może się ona zacząć rozkładać nierównomiernie powodując właśnie ostudę, czyli plamy. Ich intensywność nie jest jeszcze zbadana dlatego też nieznana jest przyczyna pojawiania się jaśniejszych bądź ciemniejszych plam.
Obecność przebarwień na twarzy dla żadnej z nas nie jest niczym komfortowym. Intensywność oraz wielkość plam czasami nie pomaga nam w ich ukryciu nawet najlepszym fluidem. Musimy jednak pamiętać, że ich pojawienie się jest w dużej mierze zależne od nas. Jeżeli będziemy stosowały się do wszelkich ww. zaleceń, które pomogą nam zapobiec ich powstawaniu, możemy być pewne, że nasza cera nigdy nie będzie musiała zmagać się z tymi niedoskonałościami.