Alergia na kosmetyki: których składników unikać?

Każda z nas chce pięknie wyglądać, dlatego też staramy się o siebie codziennie dbać. Pomagają nam w tym nie tylko liczne zabiegi, ale przede wszystkim kosmetyki, bez co poniektórych nie wyobrażamy sobie życia. Niestety bardzo często bywa tak, że to co powinno nam pomagać, upiększać nas oraz zapobiegać naszemu starzeniu, po prostu nam szkodzi. Jakich zatem składników wystrzegać się w składzie kosmetyku? Na co powinniśmy zwracać uwagę aby chronić naszą skórę?

Alergia na kosmetyki

Alergia na kosmetyki niestety najczęściej dotyczy kobiet bowiem to płeć żeńska zwykle po nie sięga. Zmiany skórne, które możemy zauważyć na twarzy, szyi, dekolcie, skórze głowy, czy też powiekach, informują nas, że dzieje się coś złego. Zazwyczaj uczulają nas kosmetyki, które pozostają na naszej skórze dłużej tj. balsamy, perfumy, kremy, a także farby do włosów. Zaczerwienienie skóry, jej świąd oraz częsta suchość, może pojawić się od razu po użyciu danego preparatu, ale i po pewnym czasie jego stosowania. Niezależnie od nasilenia się objawów, jest to znak, że jakaś substancja, znajdująca się w składzie kosmetyku nas uczula. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest odstawienie produktu i zaprzestanie jego używania. Pojawia się jednak pytanie, który składnik może nas uczulać i jak wystrzegać się tych negatywnie wpływających na naszą skórę?

Barwniki sztuczne

Nic tak dobrze nie działa na konsumenta jak piękne opakowanie produktu oraz kolor kosmetyku. Za to ostatnie odpowiedzialne są sztuczne barwniki, które tworzą grupę związków chemicznych. Używane w kosmetykach sprawiają np., że żel pod prysznic jest niebieski, a Twój ulubiony krem różowy. Niestety mogą one bardzo szkodliwie oraz drażniąco wpływać na naszą skórę. Ich identyfikacja w składzie produktu jest bardzo ciężka i trudno je rozpoznać. W większości przypadków są one oznaczane skrótem CI plus konkretny numer. Warto zapamiętać ten wzór aby przy następnych zakupach móc sprawdzić, czy w danym kosmetyku nie został użyty sztuczny barwnik. Barwa produktu zupełnie nie wpływa na działanie produktu i jest tylko zbędnym dodatkiem. Z łatwością zatem możemy zmienić nasze przyzwyczajenia i zdecydować się na produkty bez sztucznych barwników.

Substancje zapachowe

To właśnie substancje zapachowe uważane są za najczęstszą przyczynę występowania alergii. Nie da się jednak ukryć, że piękny zapach kosmetyku przyciąga i często bywa powodem jego zakupu. Cudownie pachnący balsam, czy też krem, potrafi sprawić, że poziom naszego komfortu wzrasta, a my czujemy się jeszcze mocniej zadbani. Substancje zapachowe dzielimy na trzy rodzaje:

  • roślinne,
  • zwierzęce,
  • syntetyczne.

Te ostatnie są najmniej korzystne dla naszej skóry, ale nie wszystkie potrafią uczulić. Najczęściej należy wystrzegać się Galaxolide, Tonalide oraz Musk Ketone. Są to bardzo mocne związki chemiczne, które potrafią silnie przedostać się w głąb naszej skóry i doprowadzić do destrukcji jej komórek. Niestety polskie prawo konsumenta nie nakazuje producentom kosmetyków podawania w ich składzie użytych substancji zapachowych. Co za tym idzie? Lepiej nie kierować się zapachem przy zakupie kosmetyku i wybierać te produkty, których producenci deklarują NIE UŻYWANIE substancji syntetycznych.

Formaldehyd

Czytając skład swojego kosmetyku widzisz takie nazwy jak: methylene oxide, methanal methyl, formalin, morbicidacid, bądź oxymethylene? Wtedy masz pewność, że został w nim zawarty formaldehyd czyli gaz o bardzo drażniącym zapachu. Zawarty w produkcie może:

  • podrażnić Twoje oczy oraz doprowadzić do ich łzawienia,
  • doprowadzić do problemów w oddychaniu,
  • wywołać wysypkę na skórze,
  • oddzielić płytkę paznokcia.

Prawo konsumenta zaleca stosowanie bardzo niskich stężeń formaldehydu. W kosmetykach do jamy ustnej nie może on być większy niż 0,01 %, a w pozostałych 0,02%. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dana substancja nawet w małych ilościach może być drażniąca, tak więc, warto się jej wystrzegać.

Konserwanty w kosmetykach

Najczęściej używane konserwanty w kosmetykach to parabeny, formaldehyd oraz tiomersal. Substancje te powodują częste alergie naszej skóry dlatego ważne aby weryfikować ich obecność w składzie produktu. O formaldehydzie już pisaliśmy, ale warto zwrócić również uwagę na dwa pozostałe składniki. W kosmetykach takich jak płyny do demakijażu, czy też różnego rodzaju kremach, najczęściej spotkamy parabeny ukryte pod nazwami np. etylparaben, propylparaben, czy benzylparaben. Tiomersal stosowany jest do kosmetyków oczu aczkolwiek nie ma wielu badań, które jednoznacznie potrafią stwierdzić objawy, jakie może wywołać. Używanie konserwantów w produkcji kosmetyku jest bardzo ważne bowiem zapobiegają one rozwojom drobnoustrojów oraz licznym zakażeniom, przez które kosmetyk może utracić swoje walory. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele dobrych konserwantów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kosmetyku.

Dbając o siebie i kupując wiele produktów mających na celu Ci w tym pomóc, pamiętaj, że bardzo szybko możesz sobie zaszkodzić. To właśnie dlatego warto zwracać uwagę na skład naszych ulubionych kosmetyków. Pamiętaj, że kolor oraz zapach nigdy nie powinien być decydujący przy ich zakupie. Wystrzegając się powyższych substancji, możesz być pewny, że Twoja skóra nigdy nie doświadczy zjawiska jakim jest alergia wywołana kosmetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This will close in 0 seconds