Sposoby na bezsenność

Higiena snu to bardzo ważny element naszego życia bowiem wypoczęty organizm to zdrowy organizm. Niestety coraz większa ilość osób zaczyna zmagać się z problemem bezsenności. Brak możliwości zaśnięcia, przedwczesne budzenie się, uczucie zmęczenie po kilkugodzinnym śnie to nieliczne objawy tej nieprzyjemnej w skutkach przypadłości. Jakie są przyczyny bezsenności i jak sobie z nią radzić?

 

Przyczyny bezsenności

W naturze człowieka sen odgrywa bardzo ważną rolę. Bezsenność często bywa mylnie kojarzona z zupełnym brakiem snu aczkolwiek jest to niemożliwe. Dorosły człowiek z reguły do regeneracji swojego organizmu potrzebuje średnio od 6,5 do 9 h snu. W momencie, kiedy pojawia się problem z zaśnięciem i występuje on co najmniej trzy razy w tygodniu przez miesiąc, wówczas możemy mówić o bezsenności. Dzieli ją na kilka rodzajów bowiem może być:

  • kilku dniowa,
  • krótkoterminowa,
  • przygodna,
  • długoterminowa trwająca do 3 tygodni,
  • przewlekła.

Przyczyn, które powodują zaburzenia snu jest naprawdę bardzo wiele, przez co nie da się jednoznacznie postawić diagnozy. Najczęściej uważa się, że ciężka oraz bardzo stresująca sytuacja w naszym życiu, może powodować problemy z bezsennością. Należy jednak dodać, że każdy jej rodzaj może zostać wywołany innym powodem.

Przygodna

To rodzaj problemu z zaśnięciem spowodowany najczęściej zmianą czasową. Zjawisko to nazywa się “jet lag” i może trwać do kilku dni. Występuje bardzo często po wielogodzinnej podróży samolotem, kiedy to zmuszeni jesteśmy zmienić strefę czasową. Na szczęście zdolności adaptacyjne organizmu człowieka szybko eliminują dziwne uczucie i nasz zegar biologiczny ponownie zaczyna poprawnie funkcjonować w odmiennej strefie czasowej. Zjawisko to znane jest dopiero od niedawna bowiem zaczęło występować dopiero w momencie, kiedy ludzie zaczęli masowo podróżować samolotami. Nie występowało kiedy podróże odbywały się samochodami czy na statkach. Na szczęście efekt nieprzystosowania jest krótkotrwały i mija samoistnie.

Krótkoterminowa

Jej powodem wystąpienia mogą być towarzyszące nam różnego rodzaju choroby, które wskutek swojego działania zaburzają nam higienę snu. Takimi chorobami może być chociażby AIDS, problemy z sercem, płucami, czy też nowotwór. W celu zmniejszenia dolegliwości występujących u takich pacjentów lekarze bardzo często stosują leczenie farmakologiczne poprzez podanie środków przeciwbólowych a także środków korzystnie wpływających na szyszynkę – czyli ośrodek w mózgu odpowiedzialny za sen. Główny składnikiem środków nasennych jest melatonina, która naturalnie jest wytwarzana u człowieka przez szyszynkę właśnie. Jeśli pinealocyty – komórki szyszynki nie są w stanie wytworzyć samodzielnie hormonu snu konieczne jest jego dostarczenie zewnętrzne.

Przewlekła

Tu niestety problem jest bardziej złożony bowiem w tym przypadków mamy mnogość przyczyn. Jedną z najczęstszych są stany depresyjne oraz nerwica, która ma niesamowicie wielki wpływ na nasze podłoże psychiczno-emocjonalne. Dodatkowo nie możemy zapominać o dużej dawce stresu, nadmiarze pracy, złej diecie, bogatej w tłuszcze, a także używkach. Jeżeli długotrwałe problemy ze snem zaburzają nasze codzienne funkcjonowanie warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy specjalisty – psychologa lub psychiatry. Pomogą znaleźć podłoże, przez które nasz sen jest zaburzany i pomogą zwalczyć problem.

Unikaj stresu

Świadomość, że przed nami kolejna, nieprzespana noc, powoduje w nas narastającą frustrację. Większość z nas wie jak negatywnie może odbić się na naszym organizmie, niewystarczająca ilość snu. Człowiek, który ma problemy z zaśnięciem, stresuje się na samą myśl, że za chwilę znowu będzie podejmował kolejną, zapewne nieudolną próbę. Osoba, która ma tendencję do przebudzania się, również popada w pułapkę bowiem, wie, że znowu się nie wyśpi. Ciągłe liczenie godzin, które pozostały nam do “obudzenia się”, spoglądanie na zegarek, to na pewno nie pomaga. Zatem jakie kroki podjąć aby uporać się z bezsennością?

 

Domowe sposoby na bezsenność

Zanim udasz się do lekarza, sprawdź skuteczność tych kilku poniższych, domowych sposobów.

Wyłącz urządzenia elektryczne

Melatonina będąca hormonem snu, wydzielana przez szyszynkę, jest produkowana w momencie, kiedy wokół Ciebie jest ciemno. Każda dawka niepotrzebnej ilości niebieskiego światła, pochodzącego z TV, radia, komputera, czy też telefonu, jest dla Twojego organizmu hamulcem. Zadbaj o to aby w pomieszczeniu, w którym sypiasz, było ciemno oraz cicho. Dzięki temu przygotujesz swój organizm do odpoczynku, który skończy się błogim snem.

Zadbaj o komfort snu

Bezsenność również charakteryzuje się często zmęczonym organizmem po przespanej nocy. Wówczas duże znaczenie ma tu wygodne łóżko oraz pościel, w której śpimy. Są to bowiem dwa bardzo istotne elementy, które mogą mieć ogromne znaczenie w kwestii jakości naszego snu. Odpowiedni dobór materaca do naszych preferencji a także odpowiednia temperaturowo pościel mogą być kluczem do odzyskania zdrowego, głębokiego i długiego snu.

Temperatura ma znaczenie

Zapamiętaj, że im wyższa temperatura powietrza, tym ciężej jest nam zasnąć. Optymalna jej wysokość, która umożliwi komfortowy sen, to 20 stopni Celsjusza. Zadbaj przed snem o wywietrzenie sypialni oraz o grubość pościeli, pod którą śpisz. Ma to niebagatelny wpływ na tempo naszego zasypiania.

Zbilansowana dieta

Dieta bogata w tłuszcze nie będzie sprzyjała naszej higienie snu. Dodatkowo należy pamiętać, że ostatni posiłek, który spożywamy w ciągu dnia, nie powinien być zjedzony później niż 3 godziny przed snem. Warto pamiętać aby nie był on za ciężki, a lekkostrawny. Dzięki temu organizm szybko strawi posiłek i w czasie snu metabolizm organizmu spokojnie będzie mógł zwolnić tym samym wspomagając nasz dobry sen.

Problem z bezsennością staje się coraz to bardziej powszechny bowiem z badań wynika, że już co drugi Polak, po 30 roku życia, ma z nią do czynienia. Statystyki jasno mówią, że to kobietom częściej przychodzi zmagać się z zaburzeniami snu. Ważne aby już przy pierwszych objawach, starać się szybko reagować. W pierwszej kolejności wystrzegaj się silnych lekarstw, które potrafią szybko uzależnić. Stosowanie się do powyższych, domowych zaleceń powinno pomóc. Jeżeli jednak po jakimś czasie nie przyniosą one wymiernych efektów, wówczas skonsultuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *