Zapalenie mieszków włosowych – 5 rad jak pielęgnować skórę

zapalenie mieszków włosowych

Zauważyłaś na swoim ciele grudki oraz krostki, występujące w okolicach klatki piersiowej oraz rąk? Możliwe, że masz do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych, formą zakażenia gronkowcowego. Nie należy ignorować takich objawów, bowiem mogą one przerodzić się w niebezpieczne czyraki bądź figówki. Czym jest zapalenie mieszków i jak sobie z nim radzić?

 

Mieszki włosowe

Mieszki włosowe to nic innego jak kanaliki, z których wyrasta nasz włos. Miejscem ich lokalizacji jest powierzchnia naszej skóry. Dodatkowo spełniają one funkcję ochronną, bowiem zabezpieczają naszą skórę przed licznymi uszkodzeniami. Bardzo częstym zjawiskiem jest ich uszkodzenie wynikające np. z użycia nieodpowiedniego kosmetyku. Wówczas różne bakterie przedostają się w ich głąb i w taki o to sposób tworzy nam się stan zapalny mieszka włosowego.

 

Przyczyny zapalenia

Przyczyn wystąpienia zapalenia mieszków może być wiele aczkolwiek wyróżnia się kilka głównych:

  • otarcia skóry przez odzież, szczególnie te w okolicach pleców oraz szyi
  • golenie/depilacja
  • stosowanie kosmetyków, które w swoim składzie zawierają sztuczne barwniki, konserwanty oraz substancje zapachowe.

 

Objawy zapalenia mieszka włosowego

Głównym objawem zapalenia są występujące w okolicach włosów zaczerwienienia, krostki oraz grudki. Jeżeli mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym, wówczas możemy dostrzec na naszym ciele takie zmiany jak czyraki bądź figówki.

 

Leczenie zapalenia mieszków włosowych – 5 rad jak pielęgnować skórę

 

Dbaj o higienę

Regularne kąpiele, zmiana bielizny oraz stosowanie podczas codziennej pielęgnacji kosmetyków dezynfekujących, to podstawa utrzymania higieny naszej skóry.

Zostaw w spokoju ropne zmiany

O skórę powinniśmy dbać codziennie i zdecydowanie starać się zapobiegać licznym jej zmianom. Jeżeli jednak dochodzi do momentu, w którym mamy do czynienia np. z czyrakiem, wówczas zostawmy go w spokoju. Nie wskazane jest jego wyduszanie, bowiem takie zachowanie może obrócić się przeciwko nam. Występująca zmiana zniknie w odpowiednim czasie.

Dobieraj dobrze kosmetyki

Produkty dezynfekujące to nie jedyne kosmetyki, które powinny znaleźć swoje miejsce w Twojej łazience. Pamiętaj o produktach, które będą potrafiły w dobry sposób nawilżyć Twoją skórę. Dodatkowo zwracaj uwagę na ich skład, który nie powinien zawierać sztucznych konserwantów.

Higiena depilacji

Wykonując regularną depilację części swojego ciała maszynką bądź depilatorem, zadbaj o ich czystość. W łatwy i szybki sposób, zdezynfekujesz je za pomocą wody utlenionej. Golenie ciała często wywołuje liczne podrażnienia, które mogą być idealnym zapalnikiem do pojawienia się zapalenia.

Używaj maści z antybiotykiem

Takie działanie jest wskazane w momencie, w którym Twój mieszek włosowy, został już podrażniony. Stosowanie maści z antybiotykiem na zainfekowaną część ciała, powinno przynieść ulgę już po kilku dniach.

Stosując się do powyższych rad, możesz być pewny, że Twoja skóra będzie zawsze maksymalnie chroniona. Codzienna jej pielęgnacja jest niesamowicie ważna, ponieważ tylko wtedy zapobiegamy takim zmianom jak zapalenie mieszków włosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *