Każdy z nas wydziela pot, jest to bowiem naturalne działanie organizmu chroniące nas przed udarem, czy przegrzaniem się. Problem natomiast pojawia się w chwili, kiedy nasza potliwość znacznie wykracza poza normy estetyki. Czym jest nadpotliwość, jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?
Czym jest nadpotliwość?
Wydzielanie potu przez każdego człowieka to naturalny proces, który pozwala nam regulować temperaturę naszego ciała. Przyjęło się, że osoba mieszkająca w umiarkowanym klimacie, traci dziennie ok. 1 litra wody, wydzielanej właśnie w pocie. Woda to nie jeden z kilku składników potu, ponieważ są nimi jeszcze mocznik, sól, tłuszcze, kwas mlekowy a także związki mineralne. Na ciele człowieka znajduje się około 2-3 mln gruczołów potowych, które dzielą się na dwa rodzaje:
- ekrynowe
- apokrynowe
Jeżeli któryś z nich zaczyna produkować większą ilość potu, wówczas możemy mówić o nadpotliwości. Badania wykazują, że obecnie na te dolegliwość choruje około 3 % populacji całego świata. Jak ją rozpoznać? Nie ma ustalonych norm pocenia się bowiem wszystko zależy od wielu czynników, np. miejsca, w którym mieszkamy, naszej aktywności fizycznej, gospodarki hormonalnej, genów itp. Osoby borykające się z tym problemem, najczęściej zawsze mają mokre ręce, stopy, pachy.
Przyczyny
Do chwili obecnej medycyna zdiagnozowała kilka przyczyn nadpotliwości, jakimi są choroby układu nerwowego, zatrucia, nowotwór np. białaczka, nieprawidłowa dieta bogata w ostre przyprawy, okres dojrzewania, menopauza, andropauza, stres, czynniki genetyczne oraz choroby endokrynologiczne, np. cukrzyca.
Leczenie nadpotliwości
Zanim przejdziemy do leczenia nadpotliwości, warto zdiagnozować przyczynę jej występowania. Szybkim sposobem jest test Minora. Leczenie natomiast polega na jej zahamowaniu, dlatego zaleca się stosowanie preparatów takich jak dezodoranty, żele, maści, kremy, które w swoim składzie zawierają chlorek glinu, tlenek cynku, czy olejek z drzewa herbacianego. Produkty te mają za zadanie blokować gruczoły potowe przed nadmierną aktywnością.
Nadpotliwość domowe sposoby
Napar z szałwii
Zalej 3 łyżki liści szałwii, dwiema wrzącymi szklankami wody. Pij w ilościach po 100 mln od dwóch do trzech razy dziennie. Takie same napary równie dobrze możesz robić z rumianku, pokrzywy, łopianu bądź kory dębu.
Odpowiednia dieta
Twoja codzienna dieta powinna być bogata w produkty, które zawierają spore ilości błonnika np. soja, banany. Zadbaj o obecność szparagów, które zmniejszają potliwość za sprawą asparaginy. Unikaj ostrych przypraw oraz przetworzonych produktów.
Zimne kąpiele
Utrzymanie higieny podczas nadpotliwości jest bardzo istotne aczkolwiek należy tu zapomnieć o długich, gorących i relaksacyjnych kąpielach. Gorąca woda pobudza gruczoły i zwiększa ich aktywność. Naucz się brać kąpiel w chłodnej wodzie.
Pij dużo soków
W przypadku zmagania się z nadmierną potliwością zaleca się picie soków z pomidora oraz młodej pszenicy. Poza właściwościami, które zmniejszą pocenie się, soki oczyszczą nasz organizm ze zbędnej ilości toksyn oraz bakterii.
Gąbka PUR
Gąbka została tak skonstruowana, że jej powierzchnia potrafi wchłaniać niesamowicie duże ilości cieczy a do tego kumulować ją w sobie, przy tym nie wydzielając na zewnątrz nawet pod naciskiem. Pomoże Ci szczególnie przy nadpotliwości stóp. Możesz ją spokojnie włożyć do buta i cieszyć się suchością nawet do 12 godzin.
Kąpiel z użyciem odpowiednich kosmetyków
Celem zniwelowania nie tylko nadpotliwości, ale i zapachu, który jej towarzyszy, powinniśmy podczas naszych kąpieli używać odpowiednich kosmetyków. Zaleca się stosowanie kosmetyków bakteriobójczych jak np. mydła z chlorheksydyną.