Blizny – czy można się ich pozbyć?

blizny po trądziku jak się ich pozbyć

Blizna jest konsekwencją urazu, na przykład uszkodzenia skóry

Większość z nas ma przynajmniej jedną, mniejszą lub większą. Potrafią nas niejednokrotnie wpędzić w kompleksy, a bywają ciężkie do usunięcia.

 

Mezoterapia Bezigłowa B—Glossy

 

Rodzaje blizn

Blizny możemy podzielić w zależności od czasu powstania (na blizny niedojrzałe i dojrzałe), wyglądu i pochodzenia (pooperacyjna, pooparzeniowa itp.).

Blizna zanikowa (nazywane często bliznami po trądziku), czyli inaczej atroficzna to zmiana o charakterze wgłębienia, poniżej powierzchni naszej skóry. Z taką blizną mamy do czynienia, jeśli na etapie gojenia zostaje wyprodukowane za mało kolagenu. Blizny zanikowe są najczęściej pozostałością po przebytej ospie, trądziku lub nieprawidłowym leczeniu sterydami. Zalicza się do nich również rozstępy, ponieważ do ich powstania dochodzi wskutek zerwania sieci włókien kolagenowych w wyniku nadmiernego rozciągania skóry. Tworzy się ubytek w tkance łącznej.

Blizna przerostowa powstaje wskutek nieprawidłowego gojenia się rany i jest dużo twardsza niż pozostałe rodzaje blizn. Łatwo ją rozpoznać po zaczerwienionej barwie, pogrubieniu i uniesieniu powyżej poziomu skóry. Blizna przerostowa poszerza się z powodu napięcia rany, chociaż nigdy nie wykracza poza jej granice. Rozwija się w dosyć krótkim czasie od momentu uszkodzenia, a wraz z upływem czasu potrafi się samoistnie cofnąć, bądź przeciwnie – wykazywać tendencję do dalszego wzrostu.

Keloidy, czyli inaczej guzy łącznotkankowe zwane są także bliznowcami. Są włókniste, twarde, o nieregularnym kształcie. Powstają w wyniku nieprawidłowej reakcji skóry na uraz. Skóra w tym miejscu ma zabarwienie sino czerwone. W przeciwieństwie do blizn przerostowych, niestety nie wykazują tendencji do samoistnego cofania się i mogą przekraczać granice urazu. Keloidy mogą być dla nas bardzo uciążliwe, zwłaszcza, że nawet po wycięciu przez chirurga, wykazują skłonność do nawracania.

 

blizny po trądziku

Jak pielęgnować blizny?

Dojrzała blizna po trądziku (i nie tylko) jest dużo mniej elastyczna niż ta świeża, dlatego powinnyśmy o nią zadbać jak najwcześniej – bowiem odpowiednia pielęgnacja młodego znamienia, daje szansę na całkowite jej usunięcie. Dopóki nasza rana jest na etapie zasklepiania, powinnyśmy dbać o jej odpowiednie i regularne odkażanie. Zainfekowanie jej może przynieść bardzo poważne powikłania, dlatego nie zdrapujmy strupów – może to spowodować powstanie niechcianych przebarwień i odbarwień.

Kiedy nasza rana już się zagoi, musimy dobrać odpowiednią maść, krem, żel lub plastry silikonowe na blizny i pilnować się, żeby nie zapominać o ich stosowaniu. Jeśli nie będziemy stosować ich regularnie, z dużym prawdopodobieństwem, z naszej blizny zrobi się blizna przerostowa.

Jeśli nasz uraz występuje w miejscu odsłoniętym, maść, krem lub żel będą dla nas najlepszym wyborem, ale jeśli zasłaniamy go ubraniem, warto będzie sięgnąć po plastry, które dodatkowo zapobiegną pocieraniu ubrań o bliznę. Starajmy także się unikać wystawiania naszej blizny na promieniowanie UVA i UVB, oraz chrońmy ją przed nadmiernym wysuszeniem i chlorowaną wodą.

 

Szczoteczka soniczna i Mikrodermabrazja diamentowa w zestawie prezentowym B—Fresh + B—Derma

Zabiegi kosmetyczne na blizny

Jeśli nasze blizny po trądziku lub jakiekolwiek inne są widoczne i trudne do usunięcia możemy spróbować profesjonalnych zabiegów kosmetycznych – takich, które możemy przeprowadzić również w domu! Rozwiązaniem problemu może okazać się zabieg mezoterapii bezigłowej, który zapewnia dogłębną regenerację skóry i jej struktury, a także jej odżywienie. Dobrym wyborem będzie również mikrodermabrazja diamentowa – zabieg ten pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu zmniejsza widoczność blizn, niezależnie od ich rodzaju. Jeśli nie będziemy stosować ich regularnie, z dużym prawdopodobieństwem, z naszej blizny zrobi się blizna przerostowa. Jeśli nasz uraz występuje w miejscu odsłoniętym, maść, krem lub żel będą dla nas najlepszym wyborem, ale jeśli zasłaniamy go ubraniem, warto będzie sięgnąć po plastry, które dodatkowo zapobiegną pocieraniu ubrań o bliznę po trądziku. Starajmy także się unikać wystawiania naszej blizny na promieniowanie UVA i UVB, oraz chrońmy ją przed nadmiernym wysuszeniem i chlorowaną wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This will close in 0 seconds