Prosaki, zaskórniki i zmiany trądzikowe – czym się różnią?

prosaki zaskórniki jak z nimi walczyć

Prosaki i przyczyny ich powstawania

Prosaki to malutkie kuleczki o białej, żółtawej lub kremowej barwie. Występują na naszej skórze szczególnie w okolicach oczu (również na powiekach), łuków skroniowych, na czole i przy nosie. Zawsze występują grupowo, przez co mogą zostać wzięte za kaszaki albo trądzik. Prosaki jednak są dużo twardsze i nie jesteśmy w stanie ich wycisnąć.

Prosaki najczęściej pojawiają się w okresie noworodkowym, kiedy gruczoły łojowe nie są jeszcze w pełni wykształcone, oraz w okresie dojrzewania, za sprawą buzujących hormonów. Kiedy dochodzi do zrogowacenia mieszków włosowych, zatyka się gruczoł łojowy i zbiera się wydzielina łojowa (sebum) pod naszą skórą.

Kompaktowa szczoteczka soniczna do mycia twarzy B—Pure

Przyczyną powstawania prosaków może być również typ skóry – skóra podatna na przetłuszczanie i większą produkcję sebum, jest bardziej narażona na wystąpienie prusaków. Kolejną przyczyną może być zaniedbanie higieny twarzy, lub po prostu jej codzienna, ale niewłaściwa pielęgnacja.

Właściwy i regularnie wykonywany peeling, pomoże nam pozbyć się tych nieestetycznych białych krostek z naszej twarzy. Pamiętajmy jednak, żeby wybrać peeling w zależności od miejsca, w jakim pojawiły nam się prosaki – na zmiany na czole lub łuku skroniowym możemy zastosować peeling gruboziarnisty, ale nie wybierajmy go kiedy mam do czynienia z delikatną skórą w okolicach oczu!

 

Mikrodermabrazja diamentowa B—Derma

Domowe zabiegi na zaskórniki

Zaskórniki, czyli inaczej wągry, to nieestetyczne wykwity pojawiające się na twarzy, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Dzielimy je na otwarte (barwy czarnej) i zamknięte (barwy białej). Powstają one z połączenia dwóch przyczyn: dużej produkcji łoju przez gruczoły łojowe i niewłaściwego złuszczania naskórka. Doprowadza to do zatkania ujścia mieszków włosowych.

Możemy usunąć zaskórniki domowymi sposobami – używając kosmetyków do zanieczyszczonej cery oraz za pomocą kremów złuszczających. Świetnie sprawdzą się również maseczki na bazie glinek, które ściągają skórę i wygładzają cerę.

Gabinety kosmetyczne i dermatologiczne oferują nam kilka zabiegów, które pomogą nam pozbyć się wągrów. Jest to np. mikrodermabrazja, jonoforeza, peeling kawitacyjny, który polega na usunięciu zaskórników za pomocą ultradźwięków. Na rynku dostępne są już także urządzenia, dzięki którym możemy wykonać te profesjonalne zabiegi w domu, bez konieczności umawiania się na wizytę w salonie kosmetycznym. Szczególnie polecamy Peeling kawitacyjny B-Scrub, Szczoteczkę soniczną B-Pure oraz Mikrodermabrazję diamentową B-Derma.

 

Peeling kawitacyjny B—Scrub

Trądzik – symbol dojrzewania?

Zmiany trądzikowe mogą przybierać różną postać. To przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok.
Wyróżniamy wiele rodzajów trądziku: młodzieńczy, ropowiczy, skupiony, bliznowcowy oraz trądzik z ogólnymi objawami i ciężkim przebiegiem.

Pod żadnym pozorem nie wyciskajmy naszych zmian chorobowych! Udajmy się do dermatologa, w celu oceny zmian skórnych i dobrania odpowiedniej pielęgnacji i farmakologii do naszego problemu. Leczenie może być długotrwałe, trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat, ale nie powinnyśmy się zniechęcać, bo w końcu przyniesie rezultaty i oczekiwany przez nas efekt.

Jeśli okres dojrzewania mamy już za sobą, i nagle w wieku dorosłym pojawił się u nas trądzik, warto wykonać badania hormonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *