Ciąża, nagła utrata lub wzrost wagi, stres – to czynniki, które powodują powstanie nieestetycznych rozstępów
Pojawiające się na skórze paski bardzo ciężko jest usunąć – często nie jest to możliwe bez specjalistycznych zabiegów. Jak zapobiegać rozstępom? Czy da się je w 100% usunąć?
Co to są rozstępy i jak powstają?
Rozstępy to ubytki, które powstają na skutek rozciągnięcia skóry, spowodowanego szybkim przytyciem lub utratą wagi. Zerwane zostają włókna elastyny i kolagenu. Powody mogą być różne – są zbyt słabe lub zostały narażone na zbyt duże rozciąganie w krótkim czasie. Naciągana skóra nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych, przez co staje się osłabiona i pęka, tworząc rozstępy. U kobiet w ciąży dodatkowo zwiększa się produkcja hormonu stresu – kortyzolu, który powoduje zakłócenie pracy fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej i osłabienie włókien kolagenowych. Na powstawanie rozstępów może również wpływać zaburzona gospodarka hormonalna i uwarunkowania genetyczne.
Rozstępy powstają w dwóch etapach. Pierwszy to stan zapalny – włókna elastynowe dopiero zostały zerwane, co spowodowało uraz skóry właściwej i w efekcie stan zapalny. Rozstępy mają wtedy postać piekących, czerwonych prążków. W drugim, zanikowym etapie, uszkodzona tkanka zanika, tworząc białe prążki.
Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
W przypadku rozstępów obowiązuje zasada ,,lepiej zapobiegać niż leczyć’’. Stare, zabliźnione rozstępy jest niezwykle trudno usunąć – zwykle jest to możliwe tylko przy pomocy specjalistycznych zabiegów. Jak więc zapobiec powstawaniu rozstępów?
Przede wszystkim należy kontrolować masę ciała, unikając zarówno nagłych spadków i wzrostów wagi – sprawdzi się tu zrównoważona, bogata we wszystkie substancje odżywcze dieta oraz umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Warto również dbać o odpowiednie nawilżenie skóry – od wewnątrz, pijąc odpowiednią ilość wody, oraz od zewnątrz, stosując balsamy nawilżające – warto przy okazji ich nakładania wykonywać ujędrniające masaże. Stosujmy także regularnie peelingi, które poprawią ukrwienie i elastyczność skóry. Dbajmy również o odpowiednią suplementację – na regenerację skóry dobrze wpływają między innymi cynk, krzem, witaminy A i E.
Jak usunąć już istniejące rozstępy?
Rozstępów najłatwiej pozbyć się w początkowej fazie, kiedy mają czerwony kolor. Pomaga intensywne złuszczanie skóry peelingami – w ten sposób pobudzamy ją do produkcji kolagenu. Dobrym rozwiązaniem jest peeling na sucho – czyli pocieranie skóry specjalną szczotką z twardym włosiem. Możemy również stosować kremy i naturalne oleje – najlepiej, jeśli w ich skład wchodzi kolagen. Należy pamiętać, że w pielęgnacji przeciw rozstępom najważniejsza jest konsekwencja – jednorazowe zaaplikowanie kremu na powierzchnię skóry nie przyniesie żadnych efektów.
Jeśli rozstępy są wyjątkowo głębokie lub zdążyły się już zabliźnić, do ich usunięcia niezbędne będa profesjonalne zabiegi kosmetyczne – mezoterapia, peelingi chemiczne lub mikrodermabrazja. Mają one za zadanie złuszczyć głęboko naskórek i kilka warstw skóry właściwej, co pobudza ją do regeneracji i produkcji kolagenu. Na rynku dostępne są już urządzenia, które pozwalają przeprowadzać te zabiegi w domu, bez konieczności umawiania się do salonów kosmetycznych. Są wyjątkowo intuicyjne w obsłudze, a efekty można zauważyć już po kilku zabiegach.