Rozstępy – w jaki sposób powstają, jak się ich pozbyć?

urządzenie na rozstępy beautifly

Ciąża, nagła utrata lub wzrost wagi, stres – to czynniki, które powodują powstanie nieestetycznych rozstępów

Pojawiające się na skórze paski bardzo ciężko jest usunąć – często nie jest to możliwe bez specjalistycznych zabiegów. Jak zapobiegać rozstępom? Czy da się je w 100% usunąć?

Co to są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy to ubytki, które powstają na skutek rozciągnięcia skóry, spowodowanego szybkim przytyciem lub utratą wagi. Zerwane zostają włókna elastyny i kolagenu. Powody mogą być różne – są zbyt słabe lub zostały narażone na zbyt duże rozciąganie w krótkim czasie. Naciągana skóra nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych, przez co staje się osłabiona i pęka, tworząc rozstępy. U kobiet w ciąży dodatkowo zwiększa się produkcja hormonu stresu – kortyzolu, który powoduje zakłócenie pracy fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej i osłabienie włókien kolagenowych. Na powstawanie rozstępów może również wpływać zaburzona gospodarka hormonalna i uwarunkowania genetyczne.

Rozstępy powstają w dwóch etapach. Pierwszy to stan zapalny – włókna elastynowe dopiero zostały zerwane, co spowodowało uraz skóry właściwej i w efekcie stan zapalny. Rozstępy mają wtedy postać piekących, czerwonych prążków. W drugim, zanikowym etapie, uszkodzona tkanka zanika, tworząc białe prążki.

jak sobie radzić z rozstępami beautifly

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

W przypadku rozstępów obowiązuje zasada ,,lepiej zapobiegać niż leczyć’’. Stare, zabliźnione rozstępy jest niezwykle trudno usunąć – zwykle jest to możliwe tylko przy pomocy specjalistycznych zabiegów. Jak więc zapobiec powstawaniu rozstępów?

Przede wszystkim należy kontrolować masę ciała, unikając zarówno nagłych spadków i wzrostów wagi – sprawdzi się tu zrównoważona, bogata we wszystkie substancje odżywcze dieta oraz umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Warto również dbać o odpowiednie nawilżenie skóry – od wewnątrz, pijąc odpowiednią ilość wody, oraz od zewnątrz, stosując balsamy nawilżające – warto przy okazji ich nakładania wykonywać ujędrniające masaże. Stosujmy także regularnie peelingi, które poprawią ukrwienie i elastyczność skóry. Dbajmy również o odpowiednią suplementację – na regenerację skóry dobrze wpływają między innymi cynk, krzem, witaminy A i E.

 

Mikrodermabrazja diamentowa B—Derma PRO

 

Jak usunąć już istniejące rozstępy?

Rozstępów najłatwiej pozbyć się w początkowej fazie, kiedy mają czerwony kolor. Pomaga intensywne złuszczanie skóry peelingami – w ten sposób pobudzamy ją do produkcji kolagenu. Dobrym rozwiązaniem jest peeling na sucho – czyli pocieranie skóry specjalną szczotką z twardym włosiem. Możemy również stosować kremy i naturalne oleje – najlepiej, jeśli w ich skład wchodzi kolagen. Należy pamiętać, że w pielęgnacji przeciw rozstępom najważniejsza jest konsekwencja – jednorazowe zaaplikowanie kremu na powierzchnię skóry nie przyniesie żadnych efektów.

Jeśli rozstępy są wyjątkowo głębokie lub zdążyły się już zabliźnić, do ich usunięcia niezbędne będa profesjonalne zabiegi kosmetycznemezoterapia, peelingi chemiczne lub mikrodermabrazja. Mają one za zadanie złuszczyć głęboko naskórek i kilka warstw skóry właściwej, co pobudza ją do regeneracji i produkcji kolagenu. Na rynku dostępne są już urządzenia, które pozwalają przeprowadzać te zabiegi w domu, bez konieczności umawiania się do salonów kosmetycznych. Są wyjątkowo intuicyjne w obsłudze, a efekty można zauważyć już po kilku zabiegach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *