Toksyna botulinowa jest prawdopodobnie najpopularniejszą substancją stosowaną w zabiegach medycyny estetycznej. Wykorzystywany od wielu lat jest obecnie chętnie wybierany przez pacjentów szukających alternatywy dla tradycyjnego liftingu chirurgicznego. Czym dokładnie jest toksyna botulinowa i jak działa na skórę? Czy wszyscy mogą go stosować?
Co to jest toksyna botulinowa i jak działa?
Toksyna botulinowa to inaczej neurotoksyna botulinowa, znana także jako jad kiełbasiany. Nie musisz jednak obawiać się tej nazwy – preparaty stosowane w medycynie są pozyskiwane w ściśle kontrolowany sposób poprzez oczyszczenie i podawane w bardzo dokładnie wyliczonych dawkach, które są bezpieczne dla zdrowia.
Neurotoksyna botulinowa działa hamująco na przewodnictwo impulsów w tkance nerwowo-mięśniowej. Innymi słowy wywołuje tymczasowy efekt zablokowania skurczów mięśni, które prowadzą do marszczenia się skóry. Wbrew obiegowej opinii, że przyjęcie toksyny botulinowej tworzy na twarzy sztywną maskę, preparat ten działa tylko i wyłącznie w miejscu wstrzyknięcia. Prawidłowo podany i w proporcji bezpiecznej dla wybranego obszaru iniekcji zadziała wygładzająco i nada wrażenie ujędrnienia. Pamiętaj przy tym, że toksyna botulinowa nie jest wypełniaczem, jak na przykład kwas hialuronowy!
W jakich miejscach na skórze można zastosować toksynę botulinową?
Iniekcje z toksyny botulinowej można stosować w przypadku większości problemów związanych ze starzeniem się skóry. Specjaliści medycyny estetycznej wykonują zabiegi, których celem jest niwelowanie tak zwanej lwiej zmarszczki pomiędzy brwiami, kurzych łapek czy wyraźnych bruzd wokół ust. Coraz chętniej pacjenci decydują się również na łagodne i niezwykle estetyczne podniesienie łuku brwiowego – podany w te okolice preparat z neurotoksyny relaksuje mięśnie i lekko je unosi, przez co spojrzenie nabiera młodszego wyrazu, a cała twarz wydaje się bardziej wypoczęta. Po zabiegu uzyskuje się natomiast efekt wygładzenia skóry i jej napięcia, co wizualnie przypomina właśnie klasyczny lifting. Jest jednak bezpieczniejszy i praktycznie nieinwazyjny w porównaniu z operacją chirurgiczną.
Jad kiełbasiany można stosować także w terapiach o charakterze leczniczym. Wskazuje się na wyjątkowe korzyści płynące z podawania preparatu w przypadku bruksizmu czy nadpotliwości. W tej sytuacji podanie toksyny botulinowej ma wskazania medyczne i warto z takiej metody leczenia skorzystać.
Jak szybko zacznie działać toksyna botulinowa?
Zabieg podania toksyny botulinowej trwa kilka, kilkanaście minut i jest prawie bezbolesny. Iniekcje wykonywane są bowiem z użyciem bardzo cienkich igieł, które mogą być stosowane również we wrażliwszych miejscach na skórze. W związku z tym lekarz nie poda znieczulenia miejscowego, może natomiast lekko schłodzić twarz za pomocą lodu, co wywołuje wrażenie podobne do znieczulenia.
Toksyna botulinowa zaczyna działać zazwyczaj po około dwóch dniach od podania, a maksymalny efekt zauważalny jest po kilkunastu dniach. W tym czasie niewskazane jest nadmierne dotykanie czy masowanie twarzy – lekarz wykonuje ostrzykiwanie według ściśle określonego planu i dopasowuje miejsca iniekcji do naturalnej budowy mięśniowej twarzy. Uciskanie ich może powodować nieprawidłowe wnikanie toksyny botulinowej do tkanek i zaburzać efekt estetyczny. Bezpośrednio po zabiegu nie polecamy również nadmiernego wysiłku fizycznego. Jak zauważają specjaliści, przez kilka godzin od jego przeprowadzenia nie należy też się schylać czy dźwigać większych ciężarów. Absolutnie zakazane jest spożywanie alkoholu zarówno bezpośrednio przed, jak i po iniekcji.
Podawanie toksyny botulinowej jest zabiegiem bezpiecznym, a sam preparat po kilku miesiącach całkowicie się wchłania. Z tego względu można stosować go u większości pacjentów. Lekarz za każdym razem upewnia się, jaki jest Twój stan zdrowia, pyta o choroby i przyjmowane leki. W razie przeciwwskazań może odłożyć wykonanie zabiegu.
Alternatywa dla zabiegów w gabinecie
Nie każdy może i nie każdy chce korzystać z klasycznego zabiegu toksyny botulinowej wykonywanego w gabinecie medycyny estetycznej. Czy dla takich osób istnieją jakieś ciekawe alternatywy pozwalające dogłębnie zadbać o odmłodzenie skóry?
Urządzenia liftingujące, takie jak Beautifly B-Booster PRO zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach dbających o siebie w domowym zaciszu. To sprzęt kosmetyczny, który za pomocą wibracji ultradźwiękowych nie tylko oczyszcza pory skóry z zanieczyszczeń, ale też prowadzi do nagrzewania włókien kolagenowych znajdujących się w tkance. W wyniku działania termicznego napinają się one, co prowadzi do natychmiastowego ujędrnienia wierzchniej warstwy skóry. Pobudzone procesy produkcji kolagenu i elastyny pozwalają taki efekt utrzymać i cieszyć się gładką skórą bez zmarszczek, kurzych łapek czy nieregularnego owalu twarzy. Uwaga, B-Booster sprawdzi się także podczas domowych zabiegów ujędrniania skóry ud, pośladków oraz brzucha!