Łuszczyca – jak dbać przy niej o skórę?

łuszczyca jak sobie z nią radzić

Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba o charakterystycznym wyglądzie zmian skórnych

Pomimo licznych badań prowadzonych na szeroką skalę, łuszczyca wciąż nie pozostaje w pełni wyjaśniona. Niewątpliwą rolę odgrywa podłoże genetyczne oraz immunologiczne. Łuszczyca, mimo że jest chorobą przewlekłą i nawracającą, nie jest chorobą zakaźną. Zmiany skórne u pacjentów są często widoczne, a choroba atakuje zazwyczaj określone miejsca. Przede wszystkim są to łokcie, kolana, owłosiona skóra głowy, czy większa powierzchnia skóry chorego.

Objawy łuszczycy

Objawy łuszczycy, jakie obserwowane są w fazie aktywności choroby są charakterystyczne. W pierwszej kolejności obserwuje się tzw. wykwit pierwotny, który wyglądem przypomina grudkę o zabarwieniu czerwonobrunatnym. Grudka ta jest wyraźnie widoczna na tle zdrowej skóry, a jej powierzchnia złuszcza się. Zmiany o charakterze pojedynczych grudek oraz wykwitów o średnicy około 1 do 2 cm obserwowane są w ramach wczesnych zmian.

Odżywianie w łuszczycy

Dieta przy łuszczycy ma ogromne znaczenie. Liczy się zarówno to, co jemy, czyli jakość spożywanych produktów, ale także ich ilość i częstość, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz aktywność fizyczna. Czynniki te odgrywają ogromne znaczenie w procesach metabolicznych w organizmie, a także podczas usuwania toksyn.

Jak dbać o skórę przy łuszczycy?

Pierwszym krokiem leczenia łuszczycy powinien być wnikliwy wywiad przeprowadzony z kosmetologiem. W ten sposób można ustalić najważniejsze informacje na temat tej choroby. Dopiero po dokładnej rozmowie, kosmetolog jest w stanie bez problemu wybrać właściwą kurację kosmetyczną. Jeśli na skórze występują wykwity, to w danym miejscu nie można przeprowadzić żadnych procedur zabiegowych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do pojawienia się podrażnień oraz pogorszenia stanu skóry. W okresie kiedy pojawiają się zmiany skórne, możemy skorzystać z mniej inwazyjnych sposobów takich jak zabiegi nawilżające, zabiegi łagodzące, zabiegi kojące, masaże twarzy lub innych miejsc narażonych chorobą, właściwe maski, przykładowo algowe.

 

Jak dbać o odpowiednie nawilżenie skóry?

 

 

Zabiegi kosmetyczne leczące łuszczycę

Warto korzystać z zabiegów kosmetycznych w celu zniwelowania stanów zapalnych oraz zredukowania zmian skórnych.
Pierwszym z zabiegów kosmetycznych jest peeling enzymatyczny. W tej metodzie usuwa się warstwę rogowej naskórka lub głębszej warstwy, o ile kosmetolog stwierdzi potrzebę wykonania. Oprócz peelingu wykonywanego ręcznie, wykonuje się taki przy użyciu lasera, który polega na zamrożeniu i rozmnażaniu tkanki zmienionej chorobowo. W ten sposób skóra ma szansę na szybszą regenerację oraz nie łuszczy się.

 

Wielofunkcyjny laser kosmetyczny B—Shine

Kolejnym zabiegiem jest leczenie uzdrowiskowe, polegające na kąpielach siarkowych oraz słonecznych. Metoda ta jest mało inwazyjna – to bardzo dobre rozwiązanie dla osób z łuszczycą, ponieważ skóra szybciej się regeneruje oraz zapobiega powstawaniu kolejnych zmian skórnych.
Najczęstszymi jednak zabiegami kosmetycznymi, które leczą łuszczycę są masaże oraz odpowiednie wcieranie maści oraz innych substancji. Nasze zestawy kosmetyczne Beautifly – przede wszystkim urządzenia do mezoterapii i laser kosmetyczny B-Shine są polecane przy zmaganiach się z łuszczycą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *