Jak się pozbyć wąsika?

Kilka sposobów na to, by cera po zimie szybko odzyskała blask!

Zarost na twarzy to wstydliwy problem wielu kobiet

Ponieważ skóra na twarzy jest delikatna i skłonna do podrażnień, pozbycie się go jest trudniejsze niż usunięcie zbędnego owłosienia na nogach czy pod pachami. Ponadto nieumiejętnie usuwanie owłosienia na twarzy może sprawiać, że odrośnie on ciemniejsze i mocniejsze, lub może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Jak bezpiecznie i skutecznie pozbyć się niechcianego wąsika?

Nadmierne owłosienie twarzy u kobiet – przyczyny

Problem nadmiernego owłosienia w medycynie określa się terminem ,,hirsutyzm’’. Może być spowodowany przez wiele czynników. Często jest wynikiem nadmiaru androgenów – męskich hormonów płciowych. U zdrowej kobiety androgeny występują w niewielkiej ilości – jednak w stanach chorobowych, takich jak na przykład choroby nadnerczy lub jajników, jego poziom wzrasta, powodując niepożądane objawy. Hirsutyzm często występuje też jako powikłanie przy anoreksji lub jako objaw menopauzy. Należy jednak pamiętać, że nieco mocniejsze niż przeciętne owłosienie nie zawsze jest objawem choroby. Często jest to cecha odziedziczona w genach, skutek zażywania niektórych leków, nadmierne owłosienie często występuje również w trakcie ciąży.

Rodzaje depilacji – od maszynek, przez plastry, aż po laser

Jak usunąć nadmierne owłosienie?

U kobiet nawet najmniejszy ,,wąsik’’ i owłosienie twarzy powodują dyskomfort i kompleksy. Jak skutecznie pozbyć się tego problemu? Obecnie dostępnych jest wiele sposobów depilacji, jednak nie każdy jest odpowiedni dla delikatnej skóry twarzy.

Jeśli owłosienie jest niewielkie, a problemem jest głównie ciemny kolor, można spróbować je rozjaśnić. Możemy to zrobić domowym sposobem – używając soku z cytryny lub skrobi, lub kupić gotowy preparat. Warto jednak pamiętać o przeprowadzeniu próby uczuleniowej – mocna chemia może podrażnić skórę twarzy.

Pęseta

Niezbyt gęste włoski można usuwać pęsetą – jest to jednak metoda bardzo bolesna, ponadto pozostawia zaczerwienienia i może powodować stany zapalne. Lepszą metodą jest użycie kremu do depilacji – ważne jednak, żeby był to specjalny krem, przeznaczony do twarzy, a nie do ciała. Tak, jak w przypadku płynu rozjaśniającego włoski, warto najpierw przeprowadzić próbę uczuleniową – tego typu kosmetyki mogą powodować alergie. Nie jest to metoda trwała – włoski odrastają stosunkowo szybko, szybciej niż w przypadku wyrywania pęsetą.

Plastry z woskiem

Aby uzyskać trwalszy efekt, możemy zastosować gotowe plastry z woskiem – ponieważ włosy są wyrwane z cebulkami, odrastają wolniej, są też rzadsze. Niestety, ta metoda powoduje silne podrażnienia i nie sprawdzi się u osób z wrażliwą skórą lub cierpiących na trądzik – może powodować zapalenie mieszków włosowych i w efekcie – wypryski.

Wosk na gorąco

Skuteczniejszą, ale bardziej skomplikowaną metodą jest stosowanie wosku na gorąco – efektami można się cieszyć aż do 3 tygodni. Zwykle tego typu zabiegi wykonywane są w gabinetach kosmetycznych, jednak możliwe jest również zakupienie zestawu to wykonania samodzielnego zabiegu.

 

Laser kosmetyczny B-Shine – najskuteczniejsza depilacja

Najtrwalszym i najbardziej skutecznym sposobem na niechciane owłosienie jest laser kosmetyczny. Seria zabiegów całkowicie usuwa włoski. Możemy umówić się na zabieg w gabinecie kosmetycznym, lub zakupić laser do domowego użytku – laser kosmetyczny B-Shine Zaletą tego urządzenia jest uniwersalność – może być stosowany również do leczenia trądziku, wygładzania zmarszczek czy usuwania owłosienia z innych części ciała. Zabiegi możemy wykonywać w zaciszu własnego domu kiedy tylko chcemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *