Mikrodermabrazja – na czym polega zabieg?

mikrodermabrazja-diamentowa-b-derma-pro-bg-7

Mikrodermbrazja

Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych i salonach urody. Może służyć jako pełnowartościowy zabieg albo wstęp do dalszych działań mających na celu likwidację problemu trądziku, odświeżenie skóry czy pozbycie się zmarszczek. Dlaczego akurat mikrodermabrazja? Żeby się tego dowiedzieć, opiszę czym ona jest, a także jakie są jej rodzaje.

Na czym polega mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym usuwaniu warstwy rogowej naskórka czyli pozbyciu się starych, zrogowaciałych już komórek, nadmiaru sebum, pozostałości po makijażu czy choćby zanieczyszczeń środowiska, pyłków, które przez cały dzień się na niej gromadzą. Przez tryb życia, codzienny stres, pracę w pomieszczeniach z klimatyzacją czy szkodliwe substancje zawarte w produktach spożywczych, niemal każdy z nas ma problem z tworzeniem się na skórze twarzy zaskórników otwartych- powszechnie nazywanych wągrami. Widoczne są one szczególnie w okolicy nosa lub brody jako małe czarne kropeczki. W tych otwartych porach bardzo łatwo gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli dochodzą do tego jeszcze: pielęgnacja niedostosowana do potrzeb naszej cery lub problemy hormonalne- robi się z tego koszmar. Nie tylko kobiet, które po nałożeniu makijażu widzą jeszcze gorszy efekt niż przed ale też mężczyzn, którzy najzwyczajniej nie mają jak tego problemu zatuszować. I tu z pomocą przychodzi właśnie zabieg mikrodermabrazji, która działa na wielu płaszczyznach:

  • w zależności od rodzaju końcówki (o tym w dalszej części artykułu) ściera martwy naskórek
  • pobudza skórę do produkcji nowych komórek
  • dotlenia skórę, dzięki czemu od razu po zabiegu widać różnicę
  • polepsza krążenie w obszarze poddanym zabiegowi złuszczania
  • dzięki pozbyciu się obumarłych komórek ułatwia przenikanie substancji aktywnych z preparatów służących do codziennej pielęgnacji tj. kremy czy serum

Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazję, w zależności od stosowanej głowicy, dzielimy na :

  1. Korundową – jest to najsilniejsza forma złuszczania mechanicznego, które odbywa się pod wpływem wytwarzania wodorotlenku glinu. W zależności od powierzchni, która jest poddawana zabiegowi, sięga się po końcówki o mniejszej lub większej gradacji. Końcówką urządzenia delikatnie przesuwamy po skórze, miejsce w miejsce, zgodnie z ułożeniem mięśni tak, by naskórek złuszczyć równomiernie na całej powierzchni. Dzięki wytworzonemu w trakcie kontaktu cząsteczek glinu ze skórą podciśnieniu, osobie poddawanej zabiegowi towarzyszy uczucie zasysania. Od razu po zabiegu widoczny jest jedynie efekt gładszej skóry, jednak na kolejne trzeba zaczekać co najmniej kilka dni. Tyle czasu skóra potrzebuje na regenerację. Tuż po zabiegu prawidłowe jest odczucie lekkiego opuchnięcia i zaczerwienienia. Kluczowe jest unikanie przez kilka dni mocnego słońca, które może spowodować powstanie przebarwień, ale także mrozu, który może podrażnić jeszcze bardziej skórę. Zabieg ten ze względu na swoją moc, nie jest polecany do wykonywania w warunkach domowych, w przeciwieństwie do kolejnego rodzaju mikrodermabrazji – diamentowej.
  2. Diamentowa – jest to znacznie łagodniejsza i bezpieczniejsza forma mikrodermabrazji, której swobodnie możemy używać w domu. Aparat zabiegowy jest mały i poręczny. Urządzenie wytwarza podciśnienie, które z odpowiednią mocą zasysa skórę. a końcówka składająca się z cząsteczek diamentu przyłożona bezpośrednio do miejsca poddawanego zabiegowi złuszcza naskórek. Zabieg jest w pełni kontrolowany dzięki możliwości regulacji siły ssącej. Wykonując mikrodermabrazję twarzy w okolicy T czyli czoła, nosa i brody śmiało można ustawić większą moc niż pracując na powierzchni policzków czy płatków nosa.
  3. wodno-tlenowa (oksybrazja) – ta metoda jest dość ciekawa, końcówka urządzenia nie jest przykładana bezpośrednio do skóry. Pracuje się nią w odległości ok 0.5-1 cm od obszaru, który poddawany jest zabiegowi. Polega na tym, że pod wpływem sprężonego powietrza wyrzucany jest z dużym ciśnieniem strumień soli fizjologicznej. Uderzając o skórę z taką siłą- złuszcza naskórek. Podczas zabiegu nie czuć bólu, za to jest odczuwalny chłód. Stąd osoby borykające się z choroba zatok lub z wrażliwą na zimno cerą czy też pękającymi naczynkami nie powinny stosować tego rodzaju mikrodermabrazji. Jest to zabieg szczególnie cieszący się popularnością w ciepłe dni, wtedy daje wymarzone orzeźwienie. Od razu po zabiegu widoczny jest efekt większego ujędrnienia skóry, dotlenienia i odświeżenia.

Przeciwwskazania:

  • ciąża
  • łuszczyca
  • nowotwory
  • guzki, które nie zostały przebadane przez lekarza
  • zmiany trądzikowe grudkowe, ropne
  • trądzik różowaty
  • cera naczyniowa i tendencje do pękania naczynek
  • aktywna choroba wirusowa np opryszczka/ bakteryjna/ grzybicza
  • występowanie brodawek w obszarze poddanym zabiegowi
  • uszkodzona ciągłość skóry
  • tendencje do powstawania bliznowców- keloidów
  • terapia retinoidami, wówczas należy odczekać minimum 6 miesięcy
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych
  • w przypadku mikrodermabrazji korundowej warto też dobę lub dwie przed zabiegiem wykonać próbę na skórze np. dłoni w celu wykluczenia uczulenia na cząsteczki glinu

Wskazania do mikrodermabrazji:

  • zmiany potrądzikowe
  • występowanie zaskórników otwartych tzw. wągrów
  • rozszerzone pory
  • przebarwienia
  • zmarszczki
  • zwiotczał, szara, ziemista, pozbawiona blasku skóra
  • rozstępy
  • likwidacja blizn
  • fotostarzenie

Mikrodermabrazja diamentowa B-Derma

Procedura zabiegowa:

Częstotliwość wykonywania mikrodermabrazji jest uzależniona od potrzeb indywidualnych, ale najczęściej powinno to być nie mniej niż co 14 dni i nie rzadziej niż 21 dni, gdyż tyle czasu trwa całkowita odbudowa komórek skóry. Zwykle zaleca się 3 do 5 zabiegów, żeby był widoczny efekt. Później dla podtrzymania skóry w dobrej kondycji zaleca się powtarzanie mikrodermabrazji raz w miesiącu. Tydzień przed planowanym zabiegiem nie wykonywać żadnych czynności mogących przerwać ciągłość skóry czyli np. depilacji woskiem. Nie należy też stosować peelingów drobno i gruboziarnistych ani kwasowych.

Na początek zmywamy z twarzy makijaż, nadmiar sebum i kurzu, które nagromadziły się w ciągu całego dnia mleczkiem do demakijażu, po czym przywracamy naturalne pH skóry przemywając ją tonikiem.
Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej mocy do odczuć, możliwości i oczekiwań. Ważne jest, aby końcówka nie zasysała skóry zbyt mocno ani za słabo. Dzięki możliwości regulacji wytwarzanego podciśnienia, zabieg jest całkowicie kontrolowany a co za tym idzie- bezpieczny. W czasie wykonywania mikrodermabrazji można w dowolnym czasie i na dowolnej partii ciała zmieniać siłę zasysania w zależności od potrzeby. Jedna taka sesja powinna trwać około 20-30 minut w zależności od wielkości obszaru, na którym pracujemy . Po zabiegu skóra jest oczyszczona, odświeżona, fibroblasty są pobudzone do produkcji kolagenu i elastyny. Tuż po zabiegu skóra jest najlepiej chłonna więc warto zaaplikować wtedy krem mocno odżywczy lub nawilżający czy też przeciwzmarszczkowy bądź serum witaminowe.

Bardzo ważne, aby po zabiegu przez kilka pierwszych dni unikać ekspozycji na słońce, gdyż podrażniona skóra może zareagować powstaniem przebarwień. Warto też pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów, najlepiej SPF 50. Nie stosować dodatkowo na własną rękę żadnych kwasów, peelingów enzymatycznych czy ziarnistych, gdyż może to skutkować powstaniem podrażnień, a nawet blizn.
Unikać sauny, solarium i chlorowanej wody przez minimum 3 dni, a najbezpieczniej tydzień. Po tym czasie skóra powinna już dojść do siebie. Jednak najważniejsza jest obserwacja, bo każdy z nas jest inny, ma inną cerę i wiele osób poddanych jednemu zabiegowi może zareagować na niego w różny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *