Zaskórniki – najważniejsze informacje, które pozwolą Ci z nimi walczyć!

Zaskórniki – najważniejsze informacje, które pozwolą Ci z nimi walczyć!

 

Zastanawiasz się, jak pozbyć się wągrów? To bardzo częsta przypadłość, która w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego. Zwykle pojawiają się wraz z okresem dojrzewania, wpływając na wygląd twarzy, ale również negatywnie oddziałując na psychikę dziewcząt i chłopców. O ile jednak młodzieńcze zaskórniki zwykle w odpowiednim czasie znikają, to jednak również dorośli mają z nimi problem. Wągry, zaskórniki zamknięte – istnieje wiele sposobów, żeby z nimi walczyć, jednak samo schorzenie jest sporym utrapieniem. Wpływa niekorzystnie na nasz wygląd, ale również samopoczucie. W tym tekście odpowiemy na pytania jak powstają zaskórniki (w tym również te na nosie), jak się pozbyć wągrów i jak sprawić, żeby ponownie nie pojawiały się na twarzy.

Czym są wągry?

Zacznijmy od tego, że wągry i zaskórniki to dokładnie to samo. Pierwsza nazwa używana jest jednak zwyczajowo, natomiast druga to naukowe określenie schorzenia skórnego. Czym dokładnie ono jest? W praktyce są stanem zapalnym skóry, tzw. wykwitami. Tworzą się, bo gruczoły łojowe skóry wydzielają zbyt dużo sebum (naturalnego oleju produkowanego przez skórę), a naskórek nie jest w stanie pozbyć się takiego nadmiaru.

Wągry dzielą się na otwarte i zamknięte. Pojawiają się w różnych miejscach, a szczególnie często spotykane są wągry na nosie. Mają kształt małych, wypełnionych łojem krost o różnym zabarwieniu. Zaskórniki zamknięte mają jasne zabarwienie i gromadzą wydzielinę wewnątrz swojej budowy. Z kolei wągry otwarte mają ciemne zabarwienie, często spowodowane są zakażeniem bakteryjnym i koniecznie trzeba je szybko usunąć, by nie doprowadzić do blizn na twarzy. Jak się pozbyć wągrów, wyjaśniamy poniżej.

Jak pozbyć się wągrów?

W zależności od typów, wągry należy usuwać poprzez stosowanie odpowiednich leków, kosmetyków oraz zabiegów estetycznych. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do działania skonsultować się z dermatologiem, który określi odpowiedni tok postępowania. Specjaliści podkreślają, że dużo łatwiejsze niż pozbycie się zaskórników, jest niedopuszczenie do ich powstawania. W jaki sposób? Najlepiej regularnie stosując peeling twarzy oraz dogłębne oczyszczanie hipoalergicznymi kosmetykami. W ten sposób ograniczamy występowanie wągrów na nosie, w okolicach ust czy dekoltu. Równie ważna jest prawidłowa dieta – zbyt ostre, tłuste i kaloryczne jedzenie wpływa niekorzystnie na kondycję skóry.

Jak usuwać zaskórniki zamknięte, otwarte i wągry na nosie?

Aby skutecznie pozbyć się zaskórników zamkniętych, otwartych oraz wągrów na nosie, warto zastosować kompleksowe podejście. Oto kilka sprawdzonych metod:

  • oczyszczanie skóry – codzienne mycie twarzy hipoalergicznymi kosmetykami pomaga usunąć nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do powstawania zaskórników. Warto stosować żele myjące lub pianki, które zawierają takie składniki jak kwas glikolowy, ekstrakt z drzewa herbacianego lub glinka zielona;
  • peelingi – regularne stosowanie peelingów mechanicznych lub chemicznych pozwala złuszczać martwe komórki skóry, zapobiegając zatykaniu porów. Peelingi chemiczne, np. zawierające kwasy AHA, BHA lub kwas salicylowy, pomagają w oczyszczeniu głębszych warstw skóry. Można też użyć specjalnego urządzenia do twarzy, dzięki któremu wykonamy peeling kawitacyjny;
  • maski oczyszczające – maseczki z glinki, węgla aktywnego lub kwasów owocowych są skuteczne w absorbowaniu nadmiaru sebum i dogłębnym oczyszczaniu porów. Można je stosować raz lub dwa razy w tygodniu; 
  • parówki – inhalacje parowe pomagają otwierać pory, ułatwiając usunięcie zaskórników. Po parówce warto zastosować maseczkę oczyszczającą;
  • zabiegi profesjonalne – wizyty u kosmetologa lub dermatologa mogą obejmować zabiegi takie jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, czy manualne oczyszczanie twarzy. Specjalista może również zalecić bardziej zaawansowane terapie, np. laseroterapię. Na rynku dostępne są również urządzenia do mikrodermabrazji, które można stosować bezpiecznie w domu. Pozwala to oszczędzić na wizytach u specjalistów; 
  • dieta i styl życia – unikanie tłustych, wysokokalorycznych potraw, picie dużej ilości wody oraz dbanie o zdrowy styl życia mają korzystny wpływ na stan skóry. Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie i pomaga w oczyszczaniu organizmu.

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się wągrów z twarzy, pamiętaj, że najważniejsze jest, aby zachować konsekwencję w pielęgnacji.

Czy zaskórniki zamknięte można wyciskać?

Na koniec poruszymy kwestię wyciskania zaskórników. Zdecydowanie lepiej nie robić tego samemu. Otóż wyciskanie zaskórników w domowych warunkach, bez odpowiedniego sprzętu może prowadzić np. do zakażeń skóry. Zatem jak pozbyć się zaskórników z nosa i innych okolic? Po prostu cierpliwie stosuj odpowiednie kosmetyki, peeling lub skorzystaj z profesjonalnych zabiegów. Tylko w ten sposób możesz zapewnić sobie skuteczne działanie oraz ochronę przed powrotem wągrów na twarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *