Zaskórniki – najważniejsze informacje, które pozwolą Ci z nimi walczyć!

Zaskórniki – najważniejsze informacje, które pozwolą Ci z nimi walczyć!
Najczęściej wągry kojarzą się z okresem dojrzewania. Pojawiają się wtedy u młodych dziewcząt i chłopców, wpływając na wygląd twarzy, ale również negatywnie oddziałując na psychikę takiej osoby. O ile jednak młodzieńcze zaskórniki zwykle w odpowiednim czasie znikają, to jednak również dorośli mają z nimi problem. Jak z nimi walczyć? Na jakie schorzenia jesteśmy narażeni? Zachęcamy do lektury! Wągry, zaskórniki zamknięte – to problem znany od lat. Istnieje wiele sposobów, żeby z nimi walczyć, jednak samo schorzenie jest sporym utrapieniem. Wpływa niekorzystnie na nasz wygląd, samopoczucie, ale również dyskomfort funkcjonowania. W tym tekście odpowiemy na pytania jak powstają wągry (również wągry na nosie), w jaki sposób je leczyć i jak sprawić, żeby później nam nie wychodziły.

Czym są wągry?

Zacznijmy od tego, że wągry i zaskórniki to dokładnie to samo. Pierwsza nazwa używana jest jednak zwyczajowo, natomiast druga to naukowe określenie schorzenia skórnego. Czym dokładnie ono jest? W praktyce są stanem zapalnym skóry, tzw. wykwitami. Tworzą się, bo gruczoły łojowe skóry tworzą zbyt dużo tkanki tłuszczowej, a naskórek nie jest w stanie pozbyć się takiego nadmiaru. Wągry dzielą się na otwarte i zamknięte. Pojawiają się w różnych miejscach, a często spotykane są wągry na nosie. Mają kształt małych, wypełnionych łojem krost o różnym zabarwieniu. Zaskórniki zamknięte mają jasne zabarwienie i gromadzą wydzielinę wewnątrz swojej budowy. Z kolei wągry otwarte mają ciemne zabarwienie, często spowodowane są zakażeniem bakteryjnym i koniecznie trzeba je szybko usunąć, by nie doprowadzić do blizn na twarzy.

Jak usuwać zaskórniki zamknięte, otwarte i wągry na nosie?

W zależności od typów, wągry należy usuwać poprzez stosowanie odpowiednich leków, kosmetyków oraz zabiegów estetycznych. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do działania skonsultować się z dermatologiem, który określi odpowiedni tok postępowania. Specjaliści podkreślają, że dużo łatwiej niż pozbycie się zaskórników na nosie, jest niedopuszczenie do ich powstawania. W jaki sposób? Najlepiej regularnie stosując peeling twarzy oraz dogłębne oczyszczanie hipoalergicznymi kosmetykami. W ten sposób ograniczamy występowanie wągrów na nosie, w okolicach ust czy dekoltu. Równie ważna jest prawidłowa dieta – zbyt ostre jedzenie, tłuste i kaloryczne wpływa niekorzystnie na kondycję skóry, kanaliki zaczynają się zapychać, a gruczoły łojowe prowadzą do tworzenia się wągrów.

Czy zaskórniki zamknięte można wyciskać?

Na koniec poruszymy kwestię wyciskania zaskórników. Zdecydowanie lepiej nie robić tego samemu. Otóż wyciskanie zaskórników w domowych warunkach, bez odpowiedniego sprzętu. Może to prowadzić np. do zakażeń skóry. Nie pozbędziesz się też problemu, stosując doraźne rozwiązania. W celu usunięcia schorzenia stosuj odpowiednie kosmetyki i peeling. Tylko w ten sposób możesz zapewnić sobie skuteczne działanie oraz późniejszą ochronę przed powrotem wągrów na swoją twarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.