Jak dbać o cerę mieszaną?

Sucha na policzkach, za to przetłuszczająca się i zanieczyszczona na czole, nosie i brodzie. To skóra mieszana, czyli łącząca cechy cery tłustej i suchej. Przez to, że każda partia twarzy ma inne wymagania pielęgnacyjne, jej pielęgnacja może przysparzać trochę kłopotów. Nieco bardziej pocieszające jest to, że skóra mieszana to najczęściej występujący typ cery, dlatego rynek kosmetyczny jest na to przygotowany. Z łatwością znajdziesz więc preparaty pielęgnacyjne, które spełnią oczekiwania takiej skóry. Jak dbać o cerę mieszaną? Kilka zasad ułatwi Ci codzienną pielęgnację. 

 

Oczyszczaj dogłębnie, nie agresywnie 

Najważniejszą zasadą pielęgnacji cery, niezależnie od jej rodzaju, jest dokładne oczyszczanie. Powinno się to robić dwa razy dziennie: rano i wieczorem i to niezależnie od tego, czy robisz makijaż, czy nie. Po całym dniu zbierają się na niej wszelkie zanieczyszczenia z otoczenia: kurz, roztocza, metale ciężkie. To wszystko wpływa negatywnie na stan skóry. Po nocy zaś na twarzy jest sporo potu, a także kurzu (chociażby z pościeli). Wszystko to zapycha pory, mogąc w konsekwencji powodować powstawanie zaskórników. 

Dlatego regularne oczyszczanie twarzy, szczególnie zaś w strefie T (czoło, nos, broda), gdzie wydziela się najwięcej sebum, jest tak ważne. Chodzi jednak o to, by skórę oczyszczać dogłębnie, ale jednocześnie delikatnie. Uściślając: alkohol i inne agresywnie działające substancje wcale nie sprawią, że skóra będzie ładniejsza. Wręcz przeciwnie. Im bardziej ją przesuszysz i podrażnisz w ten sposób, tym bardziej… będzie się przetłuszczać. Wynika to z prostego mechanizmu: przesuszona będzie próbowała się nawilżyć, tym samym produkując dodatkowe sebum. To błędne koło. 

Jak więc oczyszczać skórę mieszaną? W kosmetykach unikaj przede wszystkim alkoholu. Jeśli masz poczucie, że łagodne preparaty myjące nie oczyszczają jej dokładnie, możesz wspomóc się akcesoriami kosmetycznymi – jak na przykład szczoteczka soniczna. Wzmocni ona działanie kosmetyków, jednocześnie nie podrażniając skóry. 

 

Porządnie nawilżaj, ale unikaj zapychaczy!

Skóra mieszana potrzebuje solidnego nawilżenia i odżywienia. Jest to zadanie o tyle trudniejsze, że trzeba przy tym bardzo uważać na tzw. substancje komodogenne, czyli mające tendencje do zatykania porów skóry. Unikaj więc ciężkich, tłustych kremów, zawierających przede wszystkim parafinę i woski. Do makijażu stosuj również w miarę możliwie jak najlżejsze podkłady i pudry, by pozwolić skórze oddychać w ciągu dnia. 

 

Regularnie złuszczaj naskórek

Nie bój się także regularnego złuszczania naskórka. To jeden z najważniejszych elementów utrzymujących ją w dobrej kondycji. Jednak podobnie jak w przypadku oczyszczania, także tutaj uważaj na agresywne działanie – szczególnie, jeśli na skórze masz aktualnie stany zapalne czy ropne wykwity. Skóra mieszana potrzebuje złuszczania co najmniej raz w tygodniu, ze szczególnym uwzględnieniem strefy T, która jest najbardziej podatna na tworzenie się zaskórników!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *