Jaki depilator – laserowy czy IPL?

Depilatory IPL często są nazywane depilatorami laserowymi. W rzeczywistości są to dwa różne typy urządzeń. Ich stosowanie daje podobne efekty, jednak zasada ich działania jest inna. Sprawdź, jak działa depilator laserowy i czym się różni od depilatora IPL.

Różnice pomiędzy depilatorami laserowymi a IPL

Depilator laserowy i depilator IPL wykorzystują różne źródła światła. Laser jest spójną wiązką światła monochromatycznego, natomiast w metodzie IPL wykorzystuje się intensywne, pulsujące światło. Światło pulsujące ma szerokie spektrum, dlatego oddziaływuje na większe partie skóry. Laser działa natomiast na konkretną cebulkę włosową.

Opinie o depilatorach laserowych wykorzystywanych w gabinetach kosmetycznych są pozytywne, ponieważ urządzenia tego typu dają trwałe efekty. Wiązka światła wypala cebulką włosową, dlatego włos przestaje odrastać. Depilator IPL usypia cebulkę, dlatego owłosienie pojawia się na ciele ponownie po upływie okresu od kilku tygodni do nawet 6 miesięcy. Jednocześnie pulsujące światło osłabia niechciane włoski i sprawia, że odrastają coraz słabsze i cieńsze.

Podobieństwa pomiędzy depilatorami laserowymi a IPL

Panie często zastanawiają się, czy depilatory laserowe domowe są skuteczne. Wykorzystują bowiem inny rodzaj światła. Zarówno wiązka monochromatyczna w laserze, jak i pulsujące światło o szerokim spektrum są ukierunkowane na melaninę, zgromadzoną we włosach. Oznacza to, że światło kumuluje się w cebulce włosowej, ograniczając odrastanie niepożądanego owłosienia. Depilator laserowy z salonu kosmetycznego działa precyzyjniej, jednak może mieć trudności z usunięciem włosków o bardzo jasnym kolorze.

Depilator IPL również oddziałuje na melaninę, jednak dla jego skuteczności bez znaczenia jest kolor włosów i odcień karnacji. Dzięki temu łatwiej jest usuwać nim jasne włoski z jasnej skóry, np. meszek pojawiający się na twarzy lub przedramionach u blondynek i kobiet o rudych włosach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This will close in 0 seconds