Łysienie androgenowe – czym jest i jak je leczyć?

Ciało każdego człowieka w dużej mierze pokrywają włosy. Odgrywają rolę ochronną, utrudniając dostęp promieniowania słonecznego oraz drobnoustrojów do skóry. Włosy mają też kluczowe znaczenie w kreacji wizerunku zewnętrznego, dlatego ich utrata bywa nierzadko strapieniem wielu osób.

Androgenowe wypadanie włosów – czym jest?

Łysienie adrogenowe to nadmierne i przewlekłe wypadanie włosów. Wywołane jest przez zbyt dużą ilość androgenów we krwi. Cechuje się incydentalną utratą włosów i znacznie częściej dotyka mężczyzn, a nie kobiety. Chociaż u mężczyzn rozpoczyna się zazwyczaj między 30. a 40. rokiem życia, zdarzają się przypadki wcześniejszego zachorowania. U kobiet powszechny przedział wieku jest większy i choroba dotyka kobiet między 20. a 40. rokiem życia. Wypadanie włosów staje się niebezpieczne przy utracie około 30% objętości owłosienia. W takim przypadku mamy już do czynienia z łysieniem androgenicznym.

Zasadniczo dolegliwość ta objawia się utratą włosów, przesuwając linię włosów w tył. Towarzyszy jej najczęściej zanik włosów także na czubku głowy. W przypadku kobiet można zauważyć całościowe przerzedzenie włosów lub ich stratę na środku głowy, poszerzając przedziałek.

Symptomami skłaniającymi do obserwacji są też łupież, przetłuszczanie skóry głowy, swędzenie lub ból naskórka. U mężczyzn najczęstszym objawem są pogłębiające się zakola, następnie cofanie się linii włosów w kierunku szczytu głowy. Stopień łysienia adrogenowego u mężczyzn określa się przy pomocy 7-stopniowej skali Hamiltona-Norwooda.

Adrogenowe wypadanie włosów jest przypadłością uwarunkowaną genetycznie. W wyniku tej dolegliwości mieszki włosowe stają się coraz mizerniejsze, by finalnie zaniknąć.

Przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn

Głównym bodźcem powodującym androgenowe wypadanie włosów jest testosteron. Adrogeny to męskie hormony, choć występują u obu płci. To właśnie one odpowiedzialne są za prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz porost włosów. Jednocześnie z upływem lat, adrogeny pobudzają wzrost włosów na skórze twarzy, powstrzymując tym samym ich porost na czubku głowy i skroniach.

Wysokie stężenie reduktazy, będącej enzymem rozkładającym testosteron,  utożsamiane jest z występowaniem łysienia androgenowego. Potwierdzają to badania, które ukazują, że u mężczyzn z niedoborem tego enzymu, łysienie nie występuje.

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet

Czy ktoś wyleczył łysienie androgenowe? Androgenowe wypadanie włosów kobiet nie zawsze jest efektem zbyt dużej ilości androgenów we krwi. Przyczynami mogą być na przykład choroby tarczycy, zespół Cushinga, nowotwory nadnerczy i jajników, zespół policystycznych jajników, a nawet anemia. Kobiety obciążone genetycznie tą przypadłością są na nią narażone dużo bardziej w okresie menopauzy i po nim.

Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?

Obecnie wiele jest terapii umożliwiających leczenie tej przypadłości. Łysienie androgenowe można zahamować, a nawet odwrócić zmiany chorobowe, pobudzając odrastanie nowych włosów. Wiele osób korzysta z terapii farmaceutycznej. Nie należy jednak szukać tabletek wpływających na zdrowie i wątrobę, a zamiast tego można znaleźć bezpieczny i skuteczny sposób – nowoczesne urządzenia przyśpieszające porost włosów.

Metody leczenia androgenowego wypadania włosów

Choć istnieje wiele sposobów leczenia łysienia, efekty zależne są od stopnia zaawansowania choroby. Najpowszechniejszymi metodami walki z łysieniem adrogenowym są:

  • leczenie miejscowe,
  • leczenie ogólnoustrojowe,
  • zabiegi medycyny estetycznej.

Najpopularniejszym wyborem jest leczenie miejscowe. Polega ono na usytuowaniu leku w obszarze łysienia. Lek podawany jest za pomocą wcierania, osocza bogatopłytkowego lub mezoterapii igłowej.

Powszechnie dostępne są produkty kosmetyczne do stosowania miejscowego. Stosowane jako alternatywa do wcześniej używanych kosmetyków mogą działać wspomagająco w leczeniu. Takimi produktami są między innymi szampony, które redukują wypadanie włosów.

Na rynku dostępne są też rozmaite suplementy diety zawierające zdrowe minerały i witaminy.

Utrata lub przerzedzenie włosów stanowi dla wielu osób problem psychologiczny, w związku ze zmianą wyglądu zewnętrznego osoby cierpiącej na łysienie androgenowe. Warto zatem obserwować ewentualne objawy i jak najszybciej wdrożyć leczenie, aby móc zahamować postępujące zmiany już na samym początku choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *