Łysienie androgenowe u kobiet to niezwykle wstydliwy problem. Wiąże się on z nadmiernym wypadaniem włosów. Najczęściej jest to spowodowane osłabieniem mieszków włosowych, które jest wynikiem problemów hormonalnych. Przedstawimy Wam dzisiaj, jak wyglądają pierwsze objawy tego schorzenia oraz jakie są dostępne sposoby leczenia. Zapraszamy do lektury!
Łysienie androgenowe u kobiet – przyczyny
Nadmierne wypadanie włosów może mieć różne podłoże. My dzisiaj omówimy łysienie androgenowe. Jest ono wynikiem problemów hormonalnych, a dokładniej mówiąc testosteronu. Testosteron kojarzy się z hormonem męskim, jednak jego niewielkie ilości znajdują się również w organizmie kobiet. Nadmierne stężenie tego hormonu powoduje niszczenie mieszki włosowej, co w konsekwencji jest przyczyną łysienia. Niestety nie do końca wiadomo, jakie czynniki wpływają na regulację poziomu testosteronu w organizmie kobiet. Jest to zależne od wielu zmiennych, m.in. chorób przewlekłych/współistniejących (np. zespół policystycznych jajników czy nowotwory), bywa też to wynikiem zaburzeń pracy nadnerczy. Łysienie androgenowe u kobiet może mieć również podłoże genetyczne – w takiej sytuacji, gdy nawet testosteron jest dobrze przyswajany, komórki włosa mogą na niego źle reagować, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego wypadania włosów.
Łysienie androgenowe damskie – objawy
Musimy pamiętać, że normalnym zjawiskiem jest wypadanie około 100 włosów dziennie. Jest to w pełni naturalny i fizjologiczny proces. Łysienie androgenowe u kobiet daje specyficzne objawy. Jeżeli jednak wydaje nam się, że włosy są wszędzie, to być może mamy styczność z ich nadmiernym wypadaniem. Jeżeli chodzi o pierwsze objawy łysie androgenowego to początkowo widoczne są prześwity na głowie w okolicy przedziałka i czubka głowy, które stopniowo się rozszerzają. W ostatnim stadium choroby widoczna jest skóra głowy.
Łysienie androgenowe u kobiet – zdjęcia
Tak jak wspomnieliśmy, łysienie androgenowe damskie ma specyficzne objawy. Na potwierdzenie tego przedstawimy poniżej kilka zdjęć:
Tutaj przedstawiamy proces rozwoju choroby (łysienie androgenowe u kobiet).
Źródło zdjęcia: https://trychologiakosmetyczna.pl/
Poniżej kilka zdjęć skóry głowy u kobiet, które chorują na te schorzenie:
Źródła zdjęć: https://booksy.com/; https://www.hairmedica.pl/; https://gemini.pl
Łysienie androgenowe u kobiet – sposoby leczenia
Podstawowe leczenie łysienia androgenowego u kobiet polega na uregulowaniu gospodarki hormonalnej. Do tego celu wykorzystuje się anty-androgeny, niestety często są one nieskuteczne lub daje zbyt małe efekty, dlatego wiele osób decyduje się na korzystanie z osiągnięć techniki, które stymulują wzrost włosów, np. różnego rodzaju lasery. Borykając się z problemem nadmiernego wypadania włosów, należy również pamiętać o zdrowej diecie i sposobie życia. Wskazany jest regularny wysiłek fizyczny. Powinno się również suplementować witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Warto również zadbać o prawidłowy poziom składników mineralnych np. żelaza, cynku i miedzi oraz o kwasach tłuszczowych omega-3.