Łysienie androgenowe u mężczyzn – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Łysienie u mężczyzn to dosyć powszechny problem. Wiele osób myśli, że trzeba żyć z tym problemem – na szczęście nic podobnego. Żyjemy w czasach, w których osiągnięcia techniki dają nam wiele możliwości walczenia z tą chorobą. Dzisiaj dokładnie omówimy przyczyny, objawy i sposoby leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn.

Na czym polega łysienie androgenowe u mężczyzn?

Łysienie typu męskiego inaczej nazywane jest łysieniem androgenowym (u mężczyzn). Ma ono podłoże genetyczne i jest związane z działaniem testosteronu. Zbyt duża ilość tego hormonu w organizmie jest odpowiedzialna za nadmierne wypadanie włosów. Niestety testosteron wpływa również na regulację wzrostu nowych włosów, dlatego też przy tym schorzeniu mamy do czynienia z łysieniem.

Pod wpływem działania testosteronu mieszki włosowe znacząco się kurczą, dlatego też włosy rosną zdecydowanie wolniej, są słabsze, aż w pewnym momencie zwyczajnie znikają.

Szacuje się, że aż 80% mężczyzn cierpi na łysienie, z czego aż około 90% przypadków jest pochodzenia androgenowego.

Łysienie typu męskiego – gdzie szukać przyczyny?

Naukowcy i specjaliści od chorób skóry głowy dopatrują się przyczyn w uwarunkowaniach i czynnikach genetycznych. Zwłaszcza gdy w poprzednim pokoleniu choruje ojciec lub dziadek. Wiele badań pokazuje również, że istnieje związek między łysieniem typu męskiego a chorobą niedokrwienną serca. Warto jednak wiedzieć, że łysienie androgenowe u mężczyzn może być spowodowane lub przybierać na sile w związku ze złymi nawykami w życiu codziennym. Zaliczamy tutaj:

  • nałogowe palenie papierosów;
  • przewlekły silny stres;
  • zła dieta (niedobór witamin i mikroelementów);
  • nadmierne spożywanie alkoholu;
  • regularne przyjmowanie suplementów służący do przyrostu masy mięśniowej.

Łysienie męskie – jakie są objawy?

Łysienie androgenowe u mężczyzn daje konkretne i specyficzne objawy, które ciężko pomylić z czymś innym. Diagnoza stawiana przez lekarzy jest zazwyczaj bardzo szybka. Na początku choroby włosy stają się cieńsze, wolniej rosną, są bardziej łamliwe. Pojawiają się również pierwsze przerzedzenia w okolicach skroni i czoła. Wraz z upływem czasu linia włosów wyraźnie się cofa do środka głowy i tym sposobem powoli obserwujemy łysienie w centralnej części głowy. W przypadku włosów w okolicach potylicy sytuacja się nie zmienia – one cały czas rosną.

Łysienie typu męskiego – jak z nim walczyć?

Obecnie do walki z łysieniem androgenowym u mężczyzn wykorzystuje się kilka metod, m.in.:

  • leczenie miejscowe, np. lasery (często dedykowane do użytku domowego);
  • leczenie farmakologiczne (zazwyczaj polega na podaniu leków, które powstrzymują powstawanie DHT – jest to aktywna forma testosteronu);
  • mezoterapię głowy;
  • zabiegi chirurgiczne (które polegają na przeszczepie włosów).

Pomijając zabiegi chirurgiczne, leczenie łysienia typu męskiego nie wymaga ingerencji w ciało chorego. Zazwyczaj dobrze dobrane leki oraz zabiegi miejscowe są skuteczne i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów. Leczenie miejscowe oprócz laserów ma również inny wymiar. Może polegać na wcieraniu i masażach w miejscach łysienia minoksydylu, który wspomaga stymulowanie ukrwienia głowy, co w konsekwencji przekłada się na wzrost włosów – ta metoda leczenia musi być jednak prowadzona w sposób ciągły, ponieważ nie wpływa na działanie hormonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *