Podstawy pielęgnacji skóry suchej

Cienka, wiotka, podatna na zaczerwienienia, podrażnienia i pękające naczynka. Ściągnięta zaraz po myciu, podatna na tworzenie się załamań i zmarszczek. To cera sucha – i wrażliwa przy okazji, bo to idzie ze sobą w parze. Jest nieco bardziej wymagająca w pielęgnacji, jednak jeśli znajdziesz swoje idealne kosmetyki i rytuały pielęgnacyjne, życie z nią na co dzień nie będzie uciążliwe. Sprawdź, czy dobrze dbasz o suchą, wrażliwą skórę. 

 

Regularne mycie to nie grzech – to obowiązek! 

Dokładny demakijaż i oczyszczanie skóry suchej jest taką samą podstawą, jak w przypadku każdego innego typu cery. Zasadniczą różnicą jest jednak dobór kosmetyków. Wybieraj nawilżające płyny micelarne, a do demakijażu oczu stosuj płyny dwufazowe. Buzię myj delikatnymi, kremowymi żelami, przeznaczonymi do pielęgnacji suchej i wrażliwej cery. Choć może wydawać się, że sucha skóra nie potrzebuje dogłębnego oczyszczania, to w rzeczywistości jej potrzeby pod tym względem nie różnią się od innych typów cer. Skóra sucha jest po prostu cieńsza i wrażliwsza, dlatego trzeba wybierać kosmetyki przeznaczone do delikatnej i wrażliwej skóry. 

 

Zero alkoholu w kosmetykach

Podstawą jest stosowanie substancji nawilżających i delikatnie natłuszczających (przede wszystkim w kosmetykach na noc – zatrzymają wilgoć w skórze). Należy przy tym bezwzględnie unikać alkoholu. Ten najczęściej znajduje się w tonikach i żelach myjących. Alkohol ma co prawda działanie oczyszczające i antybakteryjne, jednak przy tym bardzo wysusza naskórek. Dlatego w kosmetykach do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej nie ma na niego miejsca. Pogłębi tylko problem! 

Jeśli zależy Ci na dodatkowym działaniu antybakteryjnym i dezynfekującym skórę, raz na tydzień – dwa (w zależności od stanu i potrzeb Twojej skóry) wykonaj peeling kawitacyjny.Nie tylko złuszczy martwy naskórek, ale również dogłębnie oczyści skórę, delikatnie ją przy tym dezynfekując. 

 

Solidne nawilżanie i zabezpieczanie przed przesuszeniem

Mając skórę suchą, musisz pamiętać o jej regularnym nawilżaniu. Rano i wieczorem, po dokładnym jej oczyszczeniu, zadbaj o solidną dawkę nawilżenia. Mycie, tonizowanie, nakładanie serum i wklepanie kremu o odpowiednim składzie – to podstawowy zestaw naprawczy i kojący dla skóry suchej. W ciągu dnia, gdy czujesz, że skóra zaczyna się ściągać, możesz użyć nawilżającej mgiełki w sprayu. To dodatkowa, korzystna dawka ukojenia. Raz-dwa razy w tygodniu warto zrobić maseczkę dogłębnie nawilżającą. 

 

Uwaga na słońce i wiatr! 

Na skórę suchą i wrażliwą bardzo niekorzystnie działają ostre warunki atmosferyczne. Posiadacze suchej cery powinni zadbać o jej zabezpieczanie przede wszystkim przed ostrym słońcem, mrozem i wiatrem. Suchej skóry najlepiej nie wystawiać na działanie promieni słonecznych – przyspieszają one tylko destrukcyjne procesy, które i tak zachodzą w niej szybciej niż przy innych typach skóry. 

Chroń ją preparatami z filtrem, najlepiej SPF 50 – zarówno przed słońcem, jak i mrozem. Gdy mocno wieje, skórę zabezpieczaj natłuszczającymi kremami ochronnymi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *