Skóra trądzikowa – jak dbać o skórę problematyczną? Jakie zabiegi stosować?

Cera trądzikowa, inaczej zwana skórą problematyczną jest wyjątkowo wymagająca pod względem pielęgnacji oraz samego leczenia. Trądzik pospolity to nie tylko problem młodych, dorastających osób, lecz także ludzi dorosłych. Leczenie trądziku jest skomplikowane i wieloetapowe. Bardzo ważny jest dobór preparatów oraz kosmetyków. Jak pielęgnować skórę trądzikową? Jakich kosmetyków używać? Czy wskazane jest wykonywanie jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych?

Skóra trądzikowa – charakterystyka

Aby zastosować właściwą pielęgnację twarzy, należy przede wszystkim rozpoznać typ skóry oraz zdefiniować problem. Trądzik pospolity jest najczęściej występującym schorzeniem dermatologicznym, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Problemy skórne zwykle pojawiają się w okolicach najbardziej narażonych na przetłuszczanie się skóry, czyli tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Jest to tzw. strefa T, która obejmuje czoło, nos i brodę. Trądzik nierzadko występuje także na plecach, klatce piersiowej i okolicach dekoltu.

Do najważniejszych przyczyn trądziku pospolitego można zaliczyć:

  • zaburzenia procesu rogowacenia skóry wokół przewodów wyprowadzających gruczoły łojowe,
  • wysoką aktywność gruczołów łojowych i nadmierne wydzielanie łoju – zwykle problem ten związany jest z zaburzeniami hormonalnymi,
  • kolonizacja mieszków przez bakterie Propionibacterium acnes, które powodują reakcje doprowadzające do nasilenia procesu zapalnego.

Jak rozpoznać trądzik pospolity? Główne objawy i postaci stanów zapalnych

Skóra z problemami trądzikowymi jest często zaczerwieniona, stąd nie trudno ją rozpoznać. Zmiany skórne występujące na twarzy często zamieniają się w blizny na lata. Właściwa pielęgnacja pozwala uspokoić stany zapalne cery trądzikowej. Zanim jednak zdecydujesz się na samodzielne zapobieganie powstawaniu trądziku, poznaj objawy świadczące o tym typie cery. Dermatolodzy wyróżniają kilka odmian klinicznych trądziku, które różnią się nasileniem i charakterem morfologicznym:

  • zaskórnikową – twarz, policzki, czoło,
  • grudkową – zaskórniki i krosty,
  • grudkowo-krostkową – twarz, plecy, klatka piersiowa, ramiona.

Wymienione wyżej odmiany trądziku zaliczane są do łagodnych postaci. Do ciężkich rodzajów można zaliczyć wszystkie te, które związane są z ropną, krwistą lub ropno-krwistą wydzieliną. Niekiedy towarzyszy im występowanie torbieli i blizn.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – tłustej

Skóra z niedoskonałościami wymaga stosowania wyłącznie kosmetyków sprawdzonych, delikatnych, często przepisanych przez samych dermatologów. Trądzik może przyjmować różne formy, które często są trudne do zdiagnozowania. W takich sytuacjach pomoc dermatologa może okazać się nieoceniona. Stosowanie dermokosmetyków, które przeznaczone są do skóry ze zmianami skórnymi, pozwala zahamować stan zapalny. Ważne jest, aby preparaty miały działanie przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. Do codziennej pielęgnacji stosuj delikatne mydła, żele, płyny micelarne i pianki. Pamiętaj, że skóra trądzikowa również wymaga nawilżenia. Nie można doprowadzić do jej wysuszenia. Kosmetyki o działaniu nawilżającym nie powinny w składzie posiadać środków drażniących oraz substancji zapachowych.

Peeling kawitacyjny B-Scrub PRO

699,00 

OFERTA SPECJALNA, B-Scrub PRO! KLIKNIJ TUTAJ!

  • Wielofunkcyjny peeling kawitacyjny
  • Wysoka częstotliwości wibracji 29 kHz
  • Jonoforeza dodatnia
  • Jonoforeza ujemna – wtłacza składniki aktywne zawarte w kosmetykach
  • Elektrostymulacja, tryb ANTI-AGING – funkcja ujędrniających mikroprądów EMS wysokich i niskich
  • Światło fotonowe (niebieskie i czerwone)
  • 5 trybów pracy
  • Wodoodporność IPX5
  • Ładowanie indukcyjne
  • Inteligentny timer, sterowanie jednym przyciskiem
  • Najskuteczniejszy w walce z przebarwieniami, zaskórnikami, zmarszczkami i mało jędrną skórą
  • Do każdego rodzaju skóry
Czytaj dalej

Jak dbać o skórę z trądzikiem? Czego nie robić?

Brak optymalnego nawilżenia skóry to najczęstszy błąd, jaki popełniają osoby walczące z trądzikiem.

Wychodzą z założenia, że skoro skóra jest tłusta, to nie wymaga nakładania preparatów nawilżających. Kolejnym często popełnianym błędem jest stosowanie środków drogeryjnych z alkoholem lub SLS-ami w składzie. Niestety, ale składniki te drastycznie wpływają na stan skóry. W efekcie, przesuszona skóra z niedoskonałościami produkuje jeszcze większą ilość sebum. Trądziku nie należy wyciskać. Mechaniczne usuwanie wyprysków potęguje stan zapalny, przez co mogą tworzyć się blizny. Problematyczna skóra twarzy często reaguje na produkty znajdujące się w codziennej diecie. Nadmierne spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym sprzyja powstawaniu wyprysków. Do tych produktów można zaliczyć m.in.: słodycze, żywność przetworzoną, gazowane napoje, chipsy, jedzenie instant itd.

Skóra trądzikowa – jakie zabiegi kosmetyczne wybrać?

Codzienny demakijaż skóry problematycznej często nie jest wystarczający. Usuwanie makijażu wymaga zastosowania co najmniej kilku produktów kosmetycznych o sprawdzonym składzie. Warto wypróbować preparat o oleistej konsystencji, który dokładnie zmyje makijaż, następnie delikatną piankę, tonik oraz krem nawilżający. Skóra raz na jakiś czas będzie potrzebowała złuszczania. Zamiast peelingów mechanicznych, wybierz peelingi enzymatyczne i preparaty z kwasami owocowymi. Tego typu peelingi ograniczają przetłuszczaniem się skóry, zwężając pory, wygładzając ją i redukując grudki. Dobrym rozwiązaniem jest rozważne używanie szczoteczki sonicznej dostosowanej do skóry tłustej. Szczoteczka B-Fresh różowa wyspecjalizowana została w wypustki dostosowane do rodzaju skóry. Dzięki czemu oczyszcza nawet najgłębsze pory i ogranicza powstawanie nowych niedoskonałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *