Mikrodermabrazja – na czym polega i komu szczególnie się przyda?

Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych i salonach urody. Może służyć jako pełnowartościowy zabieg albo wstęp do dalszych działań mających na celu likwidację problemu trądziku, odświeżenie skóry czy pozbycie się zmarszczek. Dlaczego akurat mikrodermabrazja? Czym jest ten zabieg i jakie są jego rodzaje? 

Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazję, w zależności od stosowanej głowicy, dzielimy na:

 1. korundową – jest to najsilniejsza forma złuszczania mechanicznego, które odbywa się pod wpływem wytwarzania wodorotlenku glinu. W zależności od powierzchni, która jest poddawana zabiegowi, sięga się po końcówki o mniejszej lub większej gradacji. Końcówką urządzenia delikatnie przesuwamy po skórze, miejsce w miejsce, zgodnie z ułożeniem mięśni tak, by naskórek złuszczyć równomiernie na całej powierzchni. Dzięki wytworzonemu podciśnieniu, w trakcie kontaktu cząsteczek glinu ze skórą, osobie poddawanej zabiegowi towarzyszy uczucie zasysania. Od razu po zabiegu widoczny jest jedynie efekt gładszej skóry, jednak na kolejne trzeba zaczekać co najmniej kilka dni. Tyle czasu skóra potrzebuje na regenerację. Tuż po zabiegu prawidłowe jest odczucie lekkiego opuchnięcia i zaczerwienienia. Kluczowe jest unikanie przez kilka dni mocnego słońca, które może spowodować powstanie przebarwień, ale także mrozu, który może podrażnić jeszcze bardziej skórę. Zabieg ten ze względu na swoją moc, nie jest polecany do wykonywania w warunkach domowych, w przeciwieństwie do kolejnego rodzaju mikrodermabrazji – diamentowej;
 2. diamentowa – jest to znacznie łagodniejsza i bezpieczniejsza forma mikrodermabrazji, której swobodnie możemy używać w domu. Aparat zabiegowy jest mały i poręczny. Urządzenie wytwarza podciśnienie, które z odpowiednią mocą zasysa skórę. a końcówka składająca się z cząsteczek diamentu przyłożona bezpośrednio do miejsca poddawanego zabiegowi złuszcza naskórek. Zabieg jest w pełni kontrolowany dzięki możliwości regulacji siły ssącej. Wykonując mikrodermabrazję twarzy w okolicy T, czyli czoła, nosa i brody, śmiało można ustawić większą moc, niż pracując na powierzchni policzków czy płatków nosa;
 3. wodno-tlenowa (oksybrazja) – ta metoda jest dość ciekawa, końcówka urządzenia nie jest przykładana bezpośrednio do skóry. Pracuje się nią w odległości ok. 0.5-1 cm od obszaru, który poddawany jest zabiegowi. Polega na tym, że pod wpływem sprężonego powietrza wyrzucany jest z dużym ciśnieniem strumień soli fizjologicznej. Uderzając o skórę z taką siłą, złuszcza naskórek. Podczas zabiegu nie czuć bólu, za to jest odczuwalny chłód. Stąd osoby borykające się z chorobą zatok lub z wrażliwą na zimno cerą czy też pękającymi naczynkami nie powinny stosować tego rodzaju mikrodermabrazji. Jest to zabieg szczególnie cieszący się popularnością w ciepłe dni, wtedy daje wymarzone orzeźwienie. Od razu po zabiegu widoczny jest efekt większego ujędrnienia skóry, dotlenienia i odświeżenia.

Najczęściej wybierana jest mikrodermabrazja diamentowa. 

Prawdziwe działanie mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja to innowacyjny i nieinwazyjny zabieg kosmetyczny, który z wielu powodów jest efektywniejszy niż dermabrazja czy peeling chemiczny. Przede wszystkim zapewnia on delikatne złuszczanie powierzchniowe warstwy skóry. Jest to najważniejsza funkcja urządzeń przeznaczonych do mikrodermabrazji. Podczas zabiegu wykorzystywane są drobne kryształki, które bezboleśnie ścierają skórę, w celu usunięcia martwych komórek.

Zaletą wykonywanej mikrodermabrazji jest fakt, że niesie ze sobą niskie ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Nie ingeruje bezpośrednio w skórę, nie wymaga użycia igieł. Podciśnienie i prędkość wykonywania ścierania naskórka, regulowana jest w zależności od wrażliwości skóry oraz jej tolerancji. Delikatne unoszenie fragmentów skóry poprzez mikrokarcie pobudza krążenie krwi i powoduje chwilowe zaczerwienienie. Głównym celem mikrodermabrazji jest poprawa wyglądu skóry, czyli jej wygładzenie i rozjaśnienie. W trakcie ścierania skóry drobne zmarszczki na twarzy zostają spłycone, ślady po trądziku zniwelowane.

Mimo iż zabieg polega na zasysaniu skóry, nie jest on wyłącznie przeznaczony do jej głębokiego oczyszczania i do usuwania wągrów.
Po wykonanej mikrodermabrazji skóra wydaje się być zdrowsza, dzięki pozbyciu się martwego naskórka. Już po jednym zabiegu skóra jest gładsza i lepiej przyswaja składniki aktywne znajdujące się w kosmetykach pielęgnacyjnych. Ze względu na to, że ludzka skóra regeneruje się zwykle ok. 30 dni, poprawa stanu skóry za pomocą mikrodermabrazji jest tymczasowa. Zaleca się jej powtarzanie w odstępach od 2 do 4 tygodni, co daje znacznie lepsze efekty. Zabieg mikrodermabrazji poleca się stosować u osób ze skórą matową lub ziemistą, z łagodnym trądzikiem i przebarwieniami potrądzikowymi. Mikrodermabrazja może okazać się dobrym sposobem leczenia powierzchniowych problemów skórnych. Warto wspomnieć, że zabieg mikrodermabrazji nie jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę twarzy. Nierzadko zabiegowi poddaje się klatkę piersiową czy szyję.

Na czym polega mikrodermabrazja diamentowa?

Mikrodermabrazja diamentowa polega na mechanicznym usuwaniu warstwy rogowej naskórka, czyli pozbyciu się starych, zrogowaciałych już komórek, nadmiaru sebum, pozostałości po makijażu czy choćby zanieczyszczeń środowiska, pyłków, które przez cały dzień się na niej gromadzą. Uważa się, że w przeciwieństwie do innych tego typu terapii jest ona najmniej inwazyjna oraz nie powoduje żadnych niepożądanych powikłań. Urządzenie, którym jest wykonywany, zabieg, jest wyposażone w głowice ścierne pokryte diamentem oraz kompresor wytwarzający podciśnienieTak naprawdę owe głowice mogą posiadać bardzo różne wielkości, a wszystko zależy od obszaru ciała, który chcemy poddać leczeniu. Zwykle urządzenia do mikrodermabrazji wyposażone są w wymienne filtry, co zwiększa higienę podczas zabiegu. 

Zabieg ten jest wspaniałą alternatywą dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na chemiczne ścieranie górnej warstwy naskórka z powodu alergii lub innych przeciwwskazań. Cały zabieg mikrodermabrazji diamentowej polega na wytworzeniu ciśnienia, które uruchamia strumień kryształków diamentów. Te z kolei uderzają o skórę i usuwają górne warstwy naskórka. Złuszczone warstwy są automatycznie zasysane i osadzają się w wymiennych filtrach urządzenia. Na szczęście na efekty nie trzeba długo czekać, ponieważ są one widoczne już po pierwszym zabieguCera staje się zdrowsza, zostaje oczyszczona, nabiera większej jędrności oraz sprężystości, a co więcej – poprawie ulega jej również mikrokrążenie. Mikrodermabrazja nie jest inwazyjna. Jej wykonanie nie jest skomplikowane, dlatego też można ją spokojnie wykonać samodzielnie w warunkach domowych.

Komu najbardziej przyda się zabieg mikrodermabrazji?

Przez tryb życia, codzienny stres, pracę w pomieszczeniach z klimatyzacją czy szkodliwe substancje zawarte w produktach spożywczych, niemal każdy z nas ma problem z tworzeniem się na skórze twarzy zaskórników otwartych – powszechnie nazywanych wągrami. Widoczne są one szczególnie w okolicy nosa lub brody jako małe czarne kropeczki.

W tych otwartych porach bardzo łatwo gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli dochodzą do tego jeszcze: pielęgnacja niedostosowana do potrzeb naszej cery lub problemy hormonalne – robi się z tego koszmar. Nie tylko dla kobiet, które po nałożeniu makijażu widzą jeszcze gorszy efekt niż przed, ale też mężczyzn, którzy najzwyczajniej nie mają jak tego problemu zatuszować. I tu z pomocą przychodzi właśnie zabieg mikrodermabrazji, która działa na wielu płaszczyznach:

 • w zależności od rodzaju końcówki ściera martwy naskórek;
 • pobudza skórę do produkcji nowych komórek;
 • dotlenia skórę, dzięki czemu od razu po zabiegu widać różnicę;
 • polepsza krążenie w obszarze poddanym zabiegowi złuszczania;
 • dzięki pozbyciu się obumarłych komórek ułatwia przenikanie substancji aktywnych z preparatów służących do codziennej pielęgnacji tj. kremy czy serum.

Mikrodermabrazja diamentowa – działanie

Zabieg mikrodermabrazji jest zbawienny dla cery, która wymaga odświeżenia, oczyszczenia oraz ujędrnienia. Poddając się jej u kosmetyczki bądź wykonując ją samodzielnie w domu, możemy uzyskać takie efekty jak:

 • nawilżenie skóry;
 • zwiększenie produkcji elastyny oraz kolagenu odpowiedzialnego za jędrność cery;
 • większą wchłanialność kosmetyków stosowanych do codziennej pielęgnacji;
 • poprawę mikrokrążenia;
 • odnowę komórkową;
 • oczyszczenie;
 • wypełnienie drobnych zmarszczek;
 • eliminację suchości, przebarwień oraz nadmiernego rogowacenia;
 • zwiększenie zdolności obronnej skóry.

Wskazania do mikrodermabrazji

Zabieg mikrodermabrazji diamentowej zaleca się osobom, które mają cerę delikatną, wrażliwą oraz podatną na zmiany alergiczne. Z tego powodu szczególnie poleca się jej wykonywanie, zwłaszcza gdy problem stanowią:

 • zmiany potrądzikowe;
 • zaskórniki otwarte (wągry);
 • rozszerzone pory;
 • przebarwienia;
 • zmarszczki;
 • zwiotczała, szara, ziemista, pozbawiona blasku skóra;
 • rozstępy;
 • likwidacja blizn;
 • fotostarzenie.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji:

W kilku przypadkach przeprowadzenie zabiegu mikrodermabrazji nie jest wskazane. To przede wszystkim:

 • ciąża;
 • łuszczyca;
 • nowotwory;
 • guzki, które nie zostały przebadane przez lekarza;
 • zmiany trądzikowe grudkowe, ropne;
 • trądzik różowaty;
 • cera naczyniowa i tendencje do pękania naczynek;
 • aktywna choroba wirusowa, np. opryszczka/ bakteryjna/ grzybicza;
 • występowanie brodawek w obszarze poddanym zabiegowi;
 • uszkodzona ciągłość skóry;
 • tendencje do powstawania bliznowców- keloidów;
 • terapia retinoidami, wówczas należy odczekać minimum 6 miesięcy;
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych;
 • w przypadku mikrodermabrazji korundowej warto też dobę lub dwie przed zabiegiem wykonać próbę na skórze np. dłoni w celu wykluczenia uczulenia na cząsteczki glinu.

Procedura zabiegowa, czyli mikrodermabrazja w pigułce

Częstotliwość wykonywania mikrodermabrazji jest uzależniona od potrzeb indywidualnych, ale najczęściej powinno to być nie mniej niż co 14 dni i nie rzadziej niż 21 dni, gdyż tyle czasu trwa całkowita odbudowa komórek skóry.  Zwykle zaleca się 3 do 5 zabiegów, żeby był widoczny efekt. Później dla podtrzymania skóry w dobrej kondycji zaleca się powtarzanie mikrodermabrazji raz w miesiącu. Tydzień przed planowanym zabiegiem nie wykonywać żadnych czynności mogących przerwać ciągłość skóry, czyli np. depilacji woskiem. Nie należy też stosować peelingów drobno i gruboziarnistych ani kwasowych. Na początek zmywamy z twarzy makijaż, nadmiar sebum i kurzu, które nagromadziły się w ciągu całego dnia mleczkiem do demakijażu, po czym przywracamy naturalne pH skóry, przemywając ją tonikiem.

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej mocy do odczuć, możliwości i oczekiwań. Ważne jest, aby końcówka nie zasysała skóry zbyt mocno ani za słabo. Dzięki możliwości regulacji wytwarzanego podciśnienia zabieg jest całkowicie kontrolowany, a co za tym idzie – bezpieczny. W czasie wykonywania mikrodermabrazji można w dowolnym czasie i na dowolnej partii ciała zmieniać siłę zasysania w zależności od potrzeby.  Jedna taka sesja powinna trwać około 20-30 minut w zależności od wielkości obszaru, na którym pracujemy. Po zabiegu skóra jest oczyszczona, odświeżona, fibroblasty są pobudzone do produkcji kolagenu i elastyny. Tuż po zabiegu skóra jest najlepiej chłonna, więc warto zaaplikować wtedy krem mocno odżywczy lub nawilżający czy też przeciwzmarszczkowy bądź serum witaminowe.

Postępowanie po zabiegu mikrodermabrazji

Bardzo ważne, aby po zabiegu przez kilka pierwszych dni unikać ekspozycji na słońce, gdyż podrażniona skóra może zareagować powstaniem przebarwień. Warto też pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów, najlepiej SPF 50. Nie można stosować dodatkowo na własną rękę żadnych kwasów, peelingów enzymatycznych czy ziarnistych, gdyż może to skutkować powstaniem podrażnień, a nawet blizn. Unikać sauny, solarium i chlorowanej wody przez minimum 3 dni, a najbezpieczniej tydzień. Po tym czasie skóra powinna już dojść do siebie. Jednak najważniejsza jest obserwacja, bo każdy z nas jest inny, ma inną cerę i wiele osób poddanych jednemu zabiegowi może zareagować na niego w różny sposób.

Jak wykonać mikrodermabrazję w domu?

W ofercie BEAUTIFLY możecie znaleźć produkty przeznaczone do wykonania mikrodermabrazji diamentowej samodzielnie w domu. Dzięki jednorazowemu wydatkowi możecie oszczędzić sporo pieniędzy oraz kilkunastu wizyt u kosmetyczki i przeprowadzić ten niezwykle przyjemny i korzystny dla naszego zdrowia zabieg w dowolnym momencie. Mikrodermabrazja diamentowa BSSP05 charakteryzuje się solidnym wykonaniem, ma aż 3 tryby pracy oraz 8 wymiennych końcówek. Dzięki niemu efekty zabiegu będziesz mogła utrzymywać dzięki regularnie powtarzanym sesjom co wpływanie korzystnie na stan Twojej buzi!

W celu uporania się z wyżej wspomnianymi niedoskonałościami powinniśmy wykonać około 10 zabiegów. Należy pamiętać jednak o odstępach czasowych między nimi, które nie powinny być krótsze niż tydzień, a dłuższe niż miesiąc. Uzyskane efekty zostaną z wami na dłużej, jeżeli utrzymacie odpowiednią regularność zabiegów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.