Zaczerwienienia, podrażnienia, zacięcia – ciemne strony depilacji.

depilacja beautifly (2)

Każda z nas marzy o pięknych, gładkich nogach

Szczególnie latem, kiedy sięgamy po krótkie spódnice, sukienki i szorty, chcemy, aby skóra na nogach była bez skazy. Niestety, częsta depilacja może wywoływać nieestetyczne podrażnienia czy wrastające włoski. Jak sobie radzić z tym problemem?

Skąd się biorą podrażnienia przy depilacji?

Podrażnienia czasem wynikają z posiadania bardzo wrażliwej skóry, częściej jednak są spowodowane błędami przy depilacji. Przede wszystkim warto odpowiednio dobrać sposób, w jaki golimy nogi. Każda skóra ma inne potrzeby – jedna będzie źle reagowała na wosk, inna na depilator. Należy również przygotować skórę do depilacji – najlepiej zrobić delikatny peeling, który usunie martwy naskórek i zmniejszy ryzyko podrażnień. Skóra powinna być również oczyszczona i zmiękczona – dlatego warto golić się po wyjściu spod prysznica czy z wanny. Należy unikać stosowania jednorazowych maszynek kilkukrotnie – są wtedy stępione i często zainfekowane, co zwiększa ryzyko wystąpienia krostek i podrażnień. Jeśli używamy depilatora, warto dbać o jego czystość – inaczej namnażające się na jego głowicy bakterie mogą powodować stan zapalny. Jeśli golimy się maszynką, pamiętajmy o tym, aby nie golić się ,,na sucho’’ – odpowiedni preparat zminimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień. Należy również unikać golenia się ,,pod włos’’.

Błędem jest również zbyt częsta depilacja – skóra nie ma czasu, aby się zregenerować i reaguje zaczerwienieniem. Dobrą praktyką jest nawilżanie skóry przy depilacji – dobry, lekki ale odżywczy krem pomoże skórze się zregenerować.

Jaki sposób depilacji wybrać, aby uniknąć podrażnień?

Obecnie mamy do wyboru wiele różnych sposobów depilacji. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Najpopularniejsza metoda to jednorazowa maszynka. Jest tania, a depilacja z jej użyciem mało czasochłonna, jednak ryzyko wystąpienia podrażnień jest spore. Ponadto włoski odrastają bardzo szybko – musimy więc często powtarzać golenie, co uniemożliwia poprawną regenerację skóry.

Krem do depilacji jest metodą mniej inwazyjną. U niektórych osób może jednak powodować uczulenie i zapalenie mieszków włosowych. Jeśli jednak nasza skóra dobrze go toleruje, nie powinien powodować podrażnień.

Depilator mechaniczny

Długotrwałym, sposobem depilacji jest depilator mechaniczny – efekty mogą się utrzymywać nawet kilka tygodni. Niestety, jest to metoda dość bolesna, dodatkowo może powodować pękanie naczynek i wrastanie włosków. Podobnie w przypadku depilacji woskiem – u osób ze skłonnością do pękania naczynek ta metoda będzie powodowała trwałe zaczerwienienie skóry.

Wielofunkcyjny laser kosmetyczny B—Shine

Depilacja laserowa

Jednym z najtrwalszych sposobów pozbywania się zbędnego owłosienia jest laser – przy odpowiedniej ilości zabiegów pozwala pozbyć się włosków na stałe. Może powodować podrażnienia, jednak po wykonaniu serii zabiegów nie musimy już więcej sięgać po maszynkę – jest to więc dobre rozwiązanie dla osób u których tradycyjne metody każdorazowo powodują duży dyskomfort. Wadą jest duży koszt zabiegu, konieczność wielokrotnego powtarzania go i fakt, że nie każdy może się mu poddać – dlatego warto postawić na samodzielną depilację laserem w domu. Jest ona równie skuteczna, nie musimy jednak poświęcać czasu na wizyty u kosmetyczki, a koszty usunięcia zbędnego owłosienia są zdecydowanie mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *